301. madde dahada ağırlaştırılmalı

Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) Avrupa Birliği (AB) tarafından kaldırılması istenen TCK'nın 301. maddesinin kapsamının daha da genişletilmesini istedi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Aygün, hiçbir özgürlüğün bir ülkenin kutsal saydığı değerlere küfretme hakkını vermemesi gerektiğine işaret ederek, hiçbir edebi eserin bir vatan toprağından daha değerli olmadığını söyledi. Bu topraklar olmadığı zaman o edebiyat eserlerinin yazılamayacağını belirten Aygün, bu ülkenin, kültür, örf ve adetleri, gelenekleri, birikimleri olmadan Nobel’in de alınamayacağını kaydetti.

Aygün, 301. maddenin kaldırılmasına karşı çıkarken, kapsamının genişletilerek daha da sertleştirilmesinden yana olduklarını söyledi.

Son günlerde kamuoyunda tartışılan ve hükümet yetkilileri tarafından söz konusu edilen Merkez Bankası ile Ziraat ve Halk

bankalarının genel müdürlüklerinin İstanbul’a taşınmasına da karşı çıkan Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fazla göç alması nedeniyle İstanbul’a girişlerde vize uygulaması fikrini ortaya attığını da hatırlattı. Aygün, üç kuruluşun İstanbul’a taşınması halinde bunların çalışanları ve aileleriyle birlikte İstanbul’a yerleşmelerini gündeme getireceğini, bunun da yaklaşık 250 bin kişinin daha İstanbul’a göç etmesi anlamına geleceğini ifade etti.

Yine Ankara’da kalmak isteyen personelin yerine yaklaşık 30-40 bin kişinin işe alınmasını beraberinde getireceğini savunan Aygün, bunun da devletin sırtına yeni bir yük bindireceğini kaydetti. Aygün, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün TCK’nın 301. maddesinin eğişebileceğine ilişkin sözlerini de eleştirdi.

Toplantının sonunda iki maddelik deklarasyon oybirliği ile kabul edildi. Deklarasyonda; TCK’nın 301. maddesine “tahkir ve tezyif” sözcüklerinin eklenerek anlamının genişletilip daha da sertleştirilmesi istendi.