301’in değiştirilmesinin gerekçesi yok

Türkiye Kamu-Sen Trabzon Temsilcisi Coşkun Dilber, 301. maddenin değiştirilmesiyle ilgili olarak, 301. maddenin değiştirilmesine gerekçe gösterilebilecek toplumsal bir neden bulunmadığını söyledi.

AB ilerleme raporu doğrultusunda değiştirilmesi istenen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesiyle ilgili olarak il binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Trabzon Temsilcisi Coşkun Dilber, AB’nin Türkiye’nin üyeliği konusunda dayatmalarını artırarak sürdürdüğünü kaydetti.

Öncelikli olarak iki hususun AB’nin olmazsa olmazları haline geldiğini ifade eden Dilber, “AB, Kıbrıs sorununu, Türk limanlarının Rumlara açılması ve aylardır devam eden Anayasamızın 301. maddesinin değiştirilmesi konusunda ısrarlarını sürdürmektedir. AB’nin hazırladığı ilerleme raporunda Türklüğe, Cumhuriyete, devlet kurum ve kuruluşlarına şiddet içermeyen hakareti cezalandıran Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin değiştirilmesini istiyorlar. Bu madde içerisinde yer alan Türklük kavramının değiştirilmesi mümkün değildir.” dedi.

Yeni ceza yasasının düzenlemesinin üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre geçtikten sonra yeniden değiştirilmesine bir gerekçe gösterilmemesinin anlamsız olduğunu dile getiren Dilber şöyle konuştu: “Bilindiği üzere yasalar toplumsal ihtiyaçlar nedeniyle ortaya çıkmakta ve milli iradenin sembolü olan meclisçe onaylanarak kabul edildikten sonra yürürlüğe girmektedir. Geçen bir yıllık süreçte Türkiye’nin ne gibi bir ihtiyacı çıkmıştır ki bu yasa değişikliği gündeme gelmiştir. Türkiye’de belirli sayıda açılan dava nedeniyle böyle bir değişikliğe gidilmesi millet iradesinin hiçe salyamı anlamına gelmektedir. Türk milletinin 301. madde ile hiçbir sorunu yoktur.”

Dilber, “Yasa hükmünü uygulayacak hakim olayın akışına bilgi ve belgelere göre gerekli cezayı zaten tayin edecek farklı kararlar zamanla içtihat haline gelecek kanun zafiyet gösteriyorsa değişiklik söz konusu olacaktır. Sonuç olarak 301. maddenin değiştirilmesine gerekçe olabilecek toplumsal bir neden bulunamamaktadır.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.