32 yaşında okuma yazma öğrendi

İstanbul Valisi Muammer Güler'in eşi Neval Güler'in önderliğinde gerçekleştirilen "Ulusal Eğitime Destek Kampanyası"na destek veren halk eğitim merkezleri ve sivil toplum kuruluşları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle toplantı düzenledi.

Takip ettiği kurslarda okumayı öğrenen 32 yaşındaki Zübeyde Özbolat isimli kadının anlattığı yaşam hikayesi, salonda bulunanları duygulandırdı.
Aralarında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi, 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) gibi kurum ve sivil toplum kuruluşları, “Cumhuriyet Devrimleri’nin Kadının Toplumsal Gelişimindeki Rolü ve Ulusal Eğitime Destek Kampanyası’na Katkıları” konulu bir toplantı düzenlendi. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Neval Güler, İstanbul Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Balıbey ile halk eğitim merkezlerinde eğitim gören çok sayıda kadın katıldı.

Toplantıda okuma yazma öğrenen kadınlar adına 32 yaşındaki Zübeyde Özbolat bir konuşma yaptı. Yozgatlı olduğunu, köyündeki diğer kızlar gibi okuyamadığını anlatan Özbolat, “Karşı gelmek töremize uymazdı. Yüreğimdeki acı büyüktü.” dedi. Yıllar geçmesine rağmen okuma yazma isteğinin azalmadığına işaret eden Özbolat, İstanbul’da açılan bir kursa kaydolarak okuma yazma öğrenmeye başladığını anlattı. Özbolat şöyle konuştu: “Maddi durumumuz iyi değildi. Ben de apartmanların temizliğini gerçekleştirirdim. Bir hanımın temizliğini de yapardım. Bir iki gün gidemedim derslerden dolayı. Okuma yazma kursuna gittiğimi anlattığım zaman bana gazete uzattı ve okumamı istedi. Gazeteyi okuduğumda boynuma sarıldı ve bana, ‘aferin’ dedi. Şaşırdım. İlk defa birisi beni kutladı, bana ‘aferin’ dedi. Bugüne kadar kardeşlerimi büyüttüm, çocuklarımı büyüttüm, tarlada çalıştım, pişirdim, yıkadım, ezildim. Ama kimse bana yaptıklarım için ‘aferin’ dememişti. Okumanın ne olduğunu fark ettim. Bugüne kadar sanki etrafım karanlık duvarlarla çevriliydi. Zor şartlarda bile okumanın yaşının olmadığnını öğrendim.”

“Eksik olmayın” sloganı ile yürütülen Ulusal Eğitime Destek Kampanyası çerçevesinde halk eğitim merkezleri koordinatörlüğünde açılan ücretsiz kurslar ile okuma yazma bilmeyen kadınlar ve gençler, eğitimden geçirildi. 30 Ocak 2006 tarihi itibariyle İstanbul’da 221 bin 939 yetişkin okuma yazma öğrendi. Bin 851 kişi açık öğretime, 198 kişi açık liseye, 4 kişi açık meslek lisesine devam etti.