33 ilden 210 okul ve 780 matematik dehası SERİMYA’da yarışacak

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Özel Servergazi Fen ve Anadolu Lisesi işbirliğiyle yapılacak 9. Ulusal Servergazi Matematik Yarışması (SERİMYA)'ında, 33 ilden 210 okul ve 780 matematik dehası yarışacak.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Özel Servergazi Fen ve Anadolu Lisesi işbirliğiyle yapılacak 9. Ulusal Servergazi Matematik Yarışması (SERİMYA)’ında, 33 ilden 210 okul ve 780 matematik dehası yarışacak. Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC)nde İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, SERİMYA Organizasyon ve Yürütme Kurulu Başkanı Özel Servergazi Liseleri Müdürü Zeki Göçer’le birlikte yaptığı basın toplantısında, yarışmayla eğitim alanında bir ilki yaşadıklarını söyledi.
Türkiye genelinden illerin katılımıyla Denizli’de Servergazi Liseleri’yle birlikte matematik yarışması düzenlediklerini ifade eden Oğuz, ”Ulusal bazda yapılacak olan bu yarışmayla Denizli’deki okullarımızda başarıyı biraz daha yukarıya taşımış olacağız, çünkü bu projelerimizi ürettiğimizde çocuklarımızın arasından bilgili ve donanımlı öğrencileri seçme imkânına sahip oluyoruz. Eğitim öğretimdeki hareketliliği biraz daha arttırmış oluyoruz.” dedi.
Servergazi Liseleri Müdürü Göçer de Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Hatay, Konya, Kahramanmaraş, Mardin, Samsun gibi Türkiye’nin her bölgesinden katılım müracaatları olduğunu belirtti. Göçer, “SERİMYA’ya bu hafta itibarı ile 33 ilden 210 okul ve 780’i geçkin öğrenci müracaat etti. Türkiye genelindeki özel ve resmi ilköğretim okullarından öğrencilerin katıldığı yarışmanın amacı, evrensel bir dil olan matematiğin yükselen değerinin sezdirilmesi ve sevdirilmesi. Ayrıca bu alanlarda daha ileri çalışmalar yapabilecek öğrencilerin, tanışarak bilgi ve tecrübelerini paylaşmasına imkân hazırlanması, öğrenci, öğretmen ve kurumların bu tür çalışmalara teşvik edilerek cesaretlendirilmesi bu yarışma ile planlanıyor.” diye konuştu. Bu yılki ilginin daha yoğun olduğunu anlatan Göçer, “Türkiye genelinde matematik alanında bu tür yarışmalar oldukça az. Bu yarışma konsepti, uluslararası kriterlere de uyuyor.” şeklinde konuştu. Müdür Göçer, yarışmada dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerine para ödülü, altın madalya ve başarı belgesi verileceğini sözlerine ekledi.
Yarışma, 30 Nisan 2011’de Denizli Özel Servergazi Liseleri’nde yapılacak.