330 fırından 200’ünün hiçbir belgesi yok!

Adıyaman Fırıncılar Odası Başkanı Veysi Ekinci, kentte faaliyet gösteren 330 fırından, 200'ünün hiçbir belgesi olmadan kaçak çalıştığını ileri sürdü.

Ekinci, denetimlerin yetersizliği nedeniyle, kentte yasalara uygun olarak çalışan 120 fırıncının mağdur olduğunu savundu. Aynı sokakta çalışan iki fırıncıdan birinin hiçbir belge ve sorumluluk almadan çalıştığını öne süren Ekinci, “Yetkililer karışmıyor. Öbür yandan vergisini düzenli ödeyen ve sigortalı işçi çalıştıran fırıncılar var. Bu haksızlık oluşturuyor. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Yetkililerin bu duruma bir çözüm getirip haksızlığı gidermesini bekliyoruz.” dedi.

Adıyaman’da 14’ü ekmek fabrikası olmak üzere, toplam 330 fırının bulunduğunu ve bunların 200 tanesinin kaçak çalıştığına dikkat çeken Ekinci, “Adıyaman’da uzun süredir ekmek fiyatına zam yapmıyoruz. Ama kaçak olarak çalışan fırınlar yüzünden, dürüst olarak çalışan arkadaşlarımız mağdur oluyor. Resmi olarak çalışan fırıncıların bu kaçaklar yüzünden mağdur olmaması için yetkililerin denetimlerini sıklaştırmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Fırıncı Ayhan Berk ise, çok sayıda fırının açılmasını dikkat çekici olduğunu savunarak, bunların çok birçoğunun kaçak olduğunu iddia etti.

Öte yandan yetkililer ise, denetimlerin sıklaştırıp gerekli işlemleri başlatacaklarını söyledi.