330’u bulup referanduma götüreceğiz!

AKP'li Kılıç, Anayasa paketini TBMM'ye getireceklerini, 330 oyu bulunca da referanduma gideceklerini açıkladı.

AK Parti Antalya İl Teşkilatı Mart ayı Danışma Meclisi Toplantısı yaptı. Toplantıya AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda partililere konuşan AK Parti’li Kılıç, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’ne yüklendi. Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya doğru gittiğini ifade eden Kılıç, MHP ve CHP’nin yan çizdiğini söyledi.

Ne olursa olsun Anayasa değişikliğini yapmaya kararlı olduklarını belirten Kılıç, Anayasa değişiklik paketini en kısa zamanda TBMM’ye getireceklerini söyledi.

Eksik demokrasi ve hukuk anlayışıyla Türkiye’nin ilerleyemeyeceğine değinen Kılıç, “Biz karalıyız Anayasa değişikliğini TBMM’ye getireceğiz. 330 oyu da bulunca halkoyuna sunmak için referandum yolunu açacağız. Kenarında köşesinde az bucuk sosyal devlet anlayışı ile Türkiye’nin yönetilmesi mümkün değil. Birileri saltanatı, iktidarını korusun diye biz bu milleti demokrasi ve hukuktan mahrum bırakamayız.” şeklinde konuştu.

Partililere, demokratik açılım sürecinde Anayasa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu anlatan Kılıç, amaçlarının özgürlük ve demokratik bir ülke olduğunu ifade etti. Anayasa paketinin artık olgunlaştığını belirten Kılıç, halkın bu durumu benimsediği artık geri adım atamayacaklarını söyledi.

Konuşmasında sık sık MHP ve CHP’yi eleştiren Kılıç, “CHP ve MHP diyor ki; ‘AK Parti’nin çoğunlukta olduğu TBMM, Anayasa değiştiremez. AK Parti’nin çoğunlukta olduğu bir meclis Cumhurbaşkanı seçemez.’ Yani bunlar TBMM’deki koltuk sayısı kendi istedikleri sayıya ulaşana kadar bu milletin Anayasa değişikliği yapamayacağını söylüyorlar. Bu millet demokratik bir Türkiye için CHP’nin gerçekleşmesi imkânsız iktidarını mı beklemesi gerekir?” diye sordu.

Muhalefetin hayal âleminden senaryolar ürettiğini öne süren Kılıç, Sabih Kanadoğlu’nun, ‘AK Parti bu Anayasa değişikliği yapamaz.’ cümlesini de hatırlatarak şunları söyledi: “Gökten 3 elma düşmüş; Biri Sabih Kanadoğlu’nun başına. Biri Deniz Baykal’ın başına, diğeri de Devlet Bahçeli’nin başına. Bunlar hayal âleminde siyaset yapıyorlar. Milletin Anayasa umudunu Kaf Dağı’nın arkasına götürmeye çalışıyorlar. Milleti beğenmiyor olabilirsiniz. Sen bu milletin keçisinden koyunundan süt sağan insanlarına Anayasa’dan anlamaz diyorsan, sen bu ülkede siyaset yapma. Başka bir millet bul. Bu millet adına halkçılığı da milliyetçiliği de bırak.”