3400 metrede soğuk ölüm!

ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) Dağcılık Kulübü üyelerinin “Yılbaşı Tırmanışı” faciayla sonuçlandı.

Seza Bürkan Yüksel (23) ve Utku Kocabıyık (25) ile Hüseyin Kapukaya’nın tırmanışı sırasında görüş mesafesi sıfıra düştü. Bu sırada üç genç tırmanma halatından kaydı. Kapukaya, geride kendilerini bekleyen Tolga Uzun, Ece Saroğlu, Şaziye Deniz Oğuz’a haber verdi. Ancak bu grup tipiden dolayı yardıma gidemedi.

AKUT ve ODTÜ Dağcılık Kulübü üyelerinden 40 kişilik grup ile 2 askeri helikopter ve 13 jandarma, genç dağcıları kurtarmak için hemen çalışma başlattı. Uzun çabalar sonucu Uzun, Saroğlu ve Oğuz’a ulaşan ekipler üç genci Mümtaz Çankaya Dağ ve Kayak Evi’ne indirdi. Düşerken ayağı kırılan Hüseyin Kapukaya ise geceyi eksi 25 derecede geçirmesine rağmen sağ kurtulmayı başardı.

Çalışmalar sonucu ekipler Seza Bürkan Yüksel ve Utku Kocabıyık’ın cesetlerini düştükleri kayanın üzerinde buldu. Gençlerin donarak öldükleri belirlendi. Cenazeler Ankara Adli Tıp’a gönderildi.

Ayağı kırılan Hüseyin Kapukaya “En üstte ben vardım. Ayağım kırıldı. Düştüm. Durumumu haber vermek için seslendim. Yanıt gelmedi. İki arkadaşımın kaydıktan sonra boyunları kırılarak ölmüş olabileceklerini düşünüyorum” dedi. Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, olaydan büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Seza Bürkan Yüksel -İnşaat Mühendisliği öğrencisiydi

Arkadaşıyla aynı kaderi paylaşan Seza Bürkan Yüksel de ODTÜ İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiydi. Yüksel memleketi Sakarya’da toprağa verilecek. Ölen iki gencin kaldığı Ankara’nın 100. Yıl Semti İşçi Blokları’nda komşuları da acı haberle yıkıldı. İki öğrencisini dağlara kurban veren ODTܒde ise yas vardı.

Utku Kocabıyık-Doğum gününde ölüme tırmandı

3 bin 400 metre yükseklikte ölen Utku Kocabıyık’ın 1 Ocak aynı zamanda doğum günüydü. Kocabıyık’ın, arkadaşlarına ‘Doğum günümü zirvede kutlamak istiyorum” dediği öğrenildi. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan Kocabıyık, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapıyor ve aynı zamanda yüksek lisans eğitimini sürdürüyordu.

‘Cep’i cevap vermedi

UTKU Kocabıyık’ın doğum yeri Denizli’de de yas vardı. Kocabıyık’ın annesi Hüdaye, babası Refik Kocabıyık ölüm haberini alınca sinir krizleri geçirdi. Anne Hüdaye Kocabıyık oğlunu doğum gününde telefonla aradığını ancak ulaşamadığını söyledi. Baba Refik Kocabıyık “Oğlum dağcılık tutkunuydu, dağ sevdalısıydı. Böyle bir sonu hiç düşünmüyorduk. Ölümünün doğum gününe rastlaması çok acı dedi.”

Dağlara 50 yılda 40 kurban

TÜRKİYE’de ölümle sonuçlanan ilk dağ kazası, 1956 yılında meydana geldi. Geçen 50 yıl içerisinde Türkiye’de ve yurtdışında toplam 40 Türk dağcı hayatını kaybetti.

Türkiye’de ölümle sonuçlanan ilk dağ kazası, 1956 yılında meydana geldi. Prof. Dr. Emre Kongar’ın kardeşi Engin Kongar, 8 Eylül 1956’da yine aynı dağda Aladağlar’ın Demirkazık Dağı zirvesine tırmanırken düştü. 11 Şubat 2006’da Aladağlar Karayalık Vadisi’nde çığ düşmesi sonucu Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi Bahar Ünal, Nilgün Acar, Zümrüt Işık ve Soner Kolçak yaşamını yitirmişti. Son iki kurbanla birlikte Aladağlar’ın zirvelerinde hayatını kaybeden dağcı sayısı 14’e ulaştı.