362 aile hekimi bağırsak kanseri taramasına başladı

Samsun'da aile hekimleri Türkiye'de en sık görülen ilk 10 kanser türü arasında yer alan bağırsak kanseri (Kolorektal kanser) taramasına başladı.

Samsun’da aile hekimleri Türkiye’de en sık görülen ilk 10 kanser türü arasında yer alan bağırsak kanseri (Kolorektal kanser) taramasına başladı.

Kasım ayı başından itibaren kent genelinde görevli toplam 362 aile hekimi tarafından gerek sağlık kuruluşlarında gerekse mobil olarak Samsun genelinde taramayı başlattıklarını kaydeden Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, iki haftada tarama sonucunda 35 bin kit aldıklarını kaydetti. Hedeflerinin kısa sürede 100 binin üzerine çıkmak olduğunu hatırlatan Uzun, “Ülkemizde risk altındaki yaş grubunun bağırsak kanseri taramalarının yapılması vakaların erken teşhis edilmesi ve etkin tedavilerinin yapılmasını sağlayacaktır. Bağırsak kanseri taramaları ile bağırsak kanserine bağlı ölümlerde önemli bir oranda azalma sağlanması ve karmaşık pahalı tedavilerin azalması beklenmektedir. Bu nedenle risk altındaki yaş grubunun taramasının yapılması çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından ülkemizde başlatılan bağırsak kanseri tarama programı 50 ile 70 yaş grubunda olan kadın ve erkekleri kapsamaktadır. Ancak birinci derece akrabalarında bağırsak kanseri, polip, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi hastalıkları olan kişiler 40 yaşından itibaren tarama programına alınacaktır. Bağırsak kanseri tarama programında uygulanacak olan yöntem Gaitada Gizli Kan Testidir (GGK). Bu testin 50 ile 70 yaş grubunda olan kadın ve erkeklere iki yılda bir uygulanması planlanmaktadır.” dedi.

Bağırsak kanseri testinin çok basit bir uygulamayla kısa sürede sonucunun öğrenilebildiğini ifade eden Uzm. Dr. Ertan Uzun, “Aile Hekimlerimiz kendilerine kayıtlı olan 50 ile 70 yaş arası kadın ve erkek bireyleri Aile Sağlığı Merkezine davet ederek testin amacını, özelliğini ve nasıl uygulanacağını anlatacaktır, herkes için imzalı hasta onama formu düzenlenecektir. Aile hekimlerimize gelen vatandaşlar gönüllü olarak bu testi ücretsiz olarak yaptırabilecekler. Kendilerine verilen içerisinde tüplerin yer aldığı kiti alarak evinde kendi kendisine testi uygulayan vatandaşlar, kitleri en geç 3 gün içerisinde aile hekimine geri getirmesi gerekmekte. Ayrıca Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) başvuran kişiler de bağırsak kanseri tarama programına dahil edilecek.” diye konuştu.