367 rakamı yeni dönemin en önemli barajı olacak

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ’anahtarı’ olan 367 rakamı, yeni dönemin en önemli barajı olacak.

Seçimlerde, 340 sandalye elde eden AKP’nin, 11. cumhurbaşkanını TBMM’de seçtirmesi durumunda, dışarıdan 27 milletvekilinin desteğine ihtiyacı olacak. Bu noktada 23 milletvekili ile Meclis’e giren DTP ve 4 bağımsız vekil, Muhsin Yazıcıoğlu, Mesut Yılmaz, Ufuk Uras ve Kamer Genç, ’anahtar’ rol oynayacak. Meclis’te Cumhurbaşkanlığı seçimi için uzlaşma aranırsa, 112 milletvekili olan CHP’nin ve 71 milletvekili bulunan MHP’nin tavrı da önemli olacak.

Bir önceki dönemde 352 milletvekili ile ’367 krizi’ yaşayan AKP’nin benzer bir süreci tekrar yaşamaması için cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk iki turuda gerekli olan 367 rakamına ulaşmak için ’uzlaşması’ gerekecek. AKP’nin bir başka seçeneği ise Anayasa ve yasalarda değişiklik yaparak, yeni cumhurbaşkanını ’halka seçtirmek’ için süreci ertelemek. Ancak, Anayasa değişikliğinin de hem 367 barajına, hem de cumhurbaşkanı vetosuna takılma ihtimali olduğu için yeni hükümetin, yeni dönem çalışmalarına krizle başlamak istemeyeceği belirtiliyor.

Bu nedenle, Başbakan Erdoğan’ın 11. cumhurbaşkanını Meclis’e seçtirmeyi deneyeceği, ekimde yapılacak ’cumhurbaşkanını halk seçsin’ referandumunun 12’nci cumhurbaşkanı için geçerli olacağı belirtiliyor.

HÜRRİYET