’38 Genel Müdürlüğü 16’ya indireceğiz’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bakanlığındaki 38 genel müdürlük ve daire başkanlığının sayısını 16'ya indirecek yasa tasarısını Başbakanlık'a gönderdiklerini belirtirtti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Raylı Sistemler ve Teknolojileri Eğitim Programı Geliştirme Projesi’nin açılış toplantısına katıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Çelik, Bakan Yıldırım’ın kendisine “Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ne demek. Daha baştan cinsiyet ayrımcılığı yaratıyor” diye sorduğunu belirterek, “Ben de dedim ki, evet doğru. AB uyum süreci için gerekmeden biz bunu değiştiriyoruz” dedi. Çelik şöyle devam etti: “Kız Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğü, Erkek Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğü… Milli Eğitim Bakanlığı’nda 38 genel müdürlük ve daire teşkilatı var. Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nı hazırladık ve Başbakanlığa gönderdik. 38’i 16’ya indiriyoruz. İnşallah bu hantal yapıyı küçültüceğiz ama fonksiyonlarını büyüteceğiz” dedi.
“KİMSE TRAFİK GRİBİNDEN BAHSETMİYOR”
Konuşmasında demiryollarının Türkiye için bir yara olduğuna değinen Çelik, “Son 40-50 yılda demiryolu taşımacılığına en az önem veren ülkelerden biriyiz. Yük ve yolcu taşımacılığında demiryolları iyi kullanılamadığından karayolları kan içinde. Herkes kuş gribinden bahsediyor ama kimse trafik gribinden bahsetmiyor. Daha bayramda 105 kişi trafik kazalarından hayatını kaybetti” ifadesini kullandı.

Çelik, 2004 yılında Pamukova’da meydana gelen hızlı tren kazasını ise talihsizlik olarak nitelendirerek, “Umarım bu sayın bakanımız ve çalışma arkadaşlarının şevkini kırmamıştır. Hükümetimiz, hava deniz kara ve demiryolu ulaşımında üzerine düşen görevi yerine getirecektir” dedi.
DEMİRYOLUNDA AB STANDARDINI YAKALAYACAĞIZ
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada kamu yatırımları içerisinde ulaşıma ayrılan payın yüzde 30 olduğunu, bu paydan demiryollarına ayrılan oranın ise yüzde 77 olduğunu kaydederek, “Bu 50 yıllık kamu yatırımları içerisinde bir rekordur” şeklinde konuştu. Bu sene demiryolu işletmelerinin 150. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını aktaran Yıldırım, “Türkiye’nin geleceği demiryolu taşımacılığındadır” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2004 yılında Eskişehir, Sivas, Erzincan ve İstanbul’da demiryolu mesleki eğitimi ile ilgili sınıflar kurduğunu hatırlatan Yıldırım, ‘Raylı Sistemler ve Teknolojileri Eğitim Programı Geliştirme Projesi’ ile demiryolu eğitimi konusunda AB ile standart birliğinin yakalanacağını vurguladı.

Yıldırım, “Bir kaç yıl içerisinde demiryolu sistemi, AB seviyesini yakalamış olacak” dedi.