39 deniz canlısı tehdit altında

Türkiyenin biyolojik mirası içinde tehdit altında bulunan ve korunması önerilen 39 deniz canlısı bulunuyor.

Mersin balıkları, deniz alası, büyük camgöz köpek balığı, pervane balığı, yağlı balık, deniz atı, deniz çayırları, mercanlar, kırmızı yıldız, deniz süngerleri, deniz kaplumbağaları, yunuslar ve Akdeniz foku, deniz kulağı, kancalı ahtapot, gümüş sazanı, fil kulağı, güneşlenen köpek balığı, maya, misk ahtapotu, mühreler ve pina korunması gereken türlerden bazıları.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın internet sitesinde ‘Denizler geleceğimizdir’ başlığı ile verilen bilgilere göre, avcılığı yapılan ekonomik türlerden tekir, barbunya, dil, pisi, kalkan, kırlangıç, minekop, uskumru, lüfer, palamut, istavrit, hamsi, orkinos ve karides gibi canlıların stoklarında büyük düşüşler görülüyor.

Evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu kirlilik, ekolojik dengenin bozulması, su ürünleri stoklarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu olumsuz faktörler, çeşitli balık stoklarının azalmasına yol açıyor.

Türkiye’de denizlerdeki balık stokları miktarının tam olarak bilinmediği, deniz araştırmalarına yeterince önem verilmemesi nedeniyle ulusal balıkçılık politikasının geliştirilemediği, tekne sayısının sürekli artması ve kota konmamasından dolayı yaşanan aşırı avcılığın balık stoklarında ciddi azalmalara neden olduğu da sitede belirtiliyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün iki yılda bir yayınladığı ‘su ürünleri avcılığını düzenleyen sirkülerde’ su ürünlerinin minimum avlanabilir boy, avcılık dönem ve yasak yerlerin belirtilmesine karşın, balıkçıların çoğunun bu yasaklara uymadığı da öne sürülüyor.

Denetimin ve yaptırımların yetersizliği sonucu Marmara Denizi’nde kaçak trol ve ışıkla balık avcılığının devam ettiği, nesli tehdit altında olan ve korunması gereken türlerin satılabildiği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Balık stoklarının korunmasının, balıklara en az bir defa üreme şansı verilmesine bağlı olduğu vurgulanıyor.

Bu şans verilmediği takdirde balık stoklarında azalmaların devam edeceği ve muhtemelen türün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya geleceğine dikkat çekiliyor.