39 yıllık hasreti Gül sona erdirdi

En uzun süre cumhurbaşkanı ağırlamayan il olan Burdur'un özlemi bugün sona erdi. En son 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın 1971'de geldiği Burdur'a 39 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Gül geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Isparta’daki programının ardından karayolu ile bu sabah Burdur’a geldi. Cumhurbaşkanı Gül’ü Valilik önünde Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Garnizon Komutanı Cengiz Özen ve Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya başta olmak üzere, Burdur protokolü tam kadro karşıladı. Valilik girişinde halk, Cumhurbaşkanı Gül’ü görebilmek için birbiri ile yarıştı. Valilik girişinde tören mangasını selamlayan Cumhurbaşkanı, Vali Özçimen’in makam odasına geçti.

Cumhurbaşkanı Gül, Burdur’da Valilik, Garnizon Komutanlığı’nı ziyaret edecek. Daha sonra Ulu Camii’de cuma namazını kılacak olan Gül, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’yı ziyaret edecek. Bu ziyaretinin ardından işadamları ile buluşacak olan Gül, İstaklal Marşı’nın kabulü için hazırlanan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki programa katılacak.

Cumhurbaşkanlığı verilerine göre; Burdur en uzun süre Cumhurbaşkanı hasreti çeken il durumundaydı. Burdur’u en son 27 Ağustos 1971 yılında 5’inci Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ziyaret etmiş. Sunay’ın ardından Burdur’u 25 Eylül 1982 yılında Kenan Evren, cumhurbaşkanı olmadan önce ziyaret etmiş. Kenan Evren ile birlikte sırasıyla Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’e davetler yapılmış ama cumhurbaşkanlarının yolu bu şehre uğramamış.