3’üncü gensoruyu atlattı 4’üncüyü bekliyor

CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği üçüncü gensoru önergesi de reddedildi.

AK Parti, bir önceki oylamada olduğu gibi Unakıtan’a aynı oylarla sahip çıktı. Hakkındaki iddiaları reddeden Unakıtan, ‘yeni gensorunuzu bekliyorum’ dediği muhalefete karşı ağır konuştu: “İddiasını ispatlamayan şerefsizdir.” Unakıtan, CHP lideri Deniz Baykal hakkında da ağır bir ithamda bulundu. Baykal’ın tıpkı eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel gibi 2001 krizinden hemen önce mevduatını dövize çevirdiğini ima etti: “Baykal, Erçel gibi, 2001 krizinden önce parasını dövize çevirdi mi, çevirmedi mi? Baykal’ın eşi servetini neden açıklamıyor? Servetini elde ettiği avukatlık dönemindeki ücretinin ne kadarlık kısmının vergisini ödedi?” diye sordu. Unakıtan, Baykal’ın yeni taşındığı Angora Evleri’nde işgalde bulunduğunu, oğlunu da daha önce kendi lojmanında oturttuğunu sözlerine ekledi.

Oğlunun çıkardığı ‘Unakıtan’ marka likit yumurta konusuna da değinen Maliye Bakanı, “Yatıp kalkıp çocuklarla uğraşıyorlar. Sanki büyük işler yapıyorlarmış gibi. Bunlar Türkiye’nin ilk 10’una mı giriyor? Yumurta değil sanki uçak satıyorlar. Reklam vermiştik, onu da kestirdik.” dedi. Unakıtan’ın “İspatlamayan şerefsizdir.” sözleri Genel Kurul’da gerginliğe sebep oldu. TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, Bakan Unakıtan’dan özür dilemesini istedi. Unakıtan, kimseyi doğrudan hedef almadığını söyleyerek özür dilemedi. Bu sözler üzerine kürsüye gelen CHP’li Ali Kemal Kumkumoğlu, Maliye Bakanı için ‘terbiyesiz’ ifadesini kullandı. Kumkumoğlu, Meclis Başkan Vekili Yakut’un uyarısı üzerine özür diledi.

Maliye Bakanı hakkında verilen üçüncü gensoru önergesine AK Parti’den 17 milletvekili katılmadı. AK Parti’de 6 vekil Abdullah Çalışkan, Turhan Çömez, Ertuğrul Yalçınbayır, Halil Kaya, H.İbrahim Aşkar ve Fuat Geçen Meclis’te olmalarına rağmen oy kullanmadı. Çekimser oyu bağımsız milletvekili Ülkü Gökalp Güney kullanırken, CHP’den istifa eden İstanbul bağımsız milletvekili Memduh Hacıoğlu ile Mardin bağımsız milletvekili Süleyman Bölünmez ‘hayır’ oyu ile Unakıtan’a destek verdi. AK Parti’de ‘mazeretli’ olarak oylamaya katılmayan milletvekilleri şunlar: “Atilla Başoğlu, Abdullah Torun, Ziyaettin Yağcı, İsmail Alptekin, Cavit Torun, Murat Mercan, Egemen Bağış, Halide İncekara, Mehmet S. Tekelioğlu, Erol Aslan Cebeci, Fazlı Erdoğan.

Erdoğan’dan gensoru yorumu: Kabak CHP’nin başına patlıyor

Önergenin reddedilmesinin ardından TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’nin sürekli gensoru vermesini eleştirdi. “CHP ders üstüne ders alıyor; ama uslanmıyor.” diyen Erdoğan, önceki gensoruda 344 ret oyu çıktığını hatırlattı. Gensorunun ciddi bir olay olduğunu söyleyen Başbakan, CHP’nin gensoruları sulandırdığını ileri sürerken, “Bu, siyasetin etik yapısına ters düşüyor; öyle bir şey yapın ki ikna edici olsun, tutarlı olsun.” dedi. Erdoğan, CHP’nin bu tavrından vazgeçmediğini; ancak zararlı çıkan tarafın yine CHP olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bir adım atıyorlar; ama kabak kendi başlarına patlıyor ve altından neler çıkıyor. İşte mal varlığı dediler yürüdüler; daha henüz kendi eşinin mal varlığını açıklayamadı. Ama bizimki mahkeme kararıyla açıklandığı halde benim üzerime geldiler.” Muhalefetin hiçbir şey üretemediğini ve gensoruyla bir şeyler elde etmeye çalıştığını savunan Başbakan, “Bu sadece TBMM’ye zaman kaybettirir. Biz bugün burada bir iki kanun maddesi görüşülsün arzu ederdik.” diye konuştu. Unakıtan da gensoru önergesinin gündeme alınmasının reddedilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “Her şey, herkesin gözü önünde cereyan etti. Ayrıca bir değerlendirmeye gerek görmüyorum.” dedi.