4 bin yıllık kaya mezarının tanıtım tabelası bile yok!

Çorum'un Laçin ilçesindeki 4 bin yıllık kaya mezarı, tanıtım eksikliği nedeniyle hiçbir yerli veya yabancı turist tarafından ziyaret edilmiyor.

Helenistik dönemde yaşayan komutan İkezios’a ait olduğu bilinen kaya mezarı, sadece define avcılarının ilgisini çekmesi nedeniyle gün geçtikçe daha fazla yıpranıyor.

Amasya’da şehrin simgesi haline gelen kaya mezarları, her yıl binlerce turisti şehre çekiyor. Amasya gibi Türkiye’nin daha bir çok şehrinde özellikle Paflagonya ve Hellenistik döneme ait olan kaya mezarları bulunuyor. Bu mezarların kimi turizme kazandırılırken kimisi de kaderiyle baş başa bırakılmış durumda.

Çorum-Osmancık karayolu Kırkdilim geçisindeki Kapılıkaya anıtsal kaya mezarı da turizme kazandırılamayan eşsiz tarihi yapıtlardan sadece biri. Çorum’un yaklaşık 27 kilometre kuzeyinde, Laçin ilçesinin Kırkdilim mevkiinde oldukça sarp, kayalık ve akarsu tarafından yarılmış derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazi üzerinde bulunan kaya mezarı, kuzeye doğru uzanan bir kaya blokunun burun kısmının kuzey-batı köşesinde yer alıyor.

Komutan İkezios’a ait olduğu bilinen kaya mezarı Hellenistik döneme ait. Çay seviyesinden 65 metre yükseklikteki kaya mezarının yamuk biçimli bir podyum zemini bulunuyor. Bu podyumdan 8 basamaklı merdivenle ikinci platformda, oradan da 12 basamaklı merdivenle mezar önündeki podyuma geçiliyor. Mezar odasının kapısı üzerinde “İkezios” yazısı yer alırken, mezar odasının duvarlarında ise girişin sağ ve solunda niş şeklinde oyulmuş ölü şekilleri yer alıyor. Doğal konumu ve şekli ile ilgi çeken kaya mezarının tek eksik yönü ise tanıtımının yapılmaması.

Çorum-Osmancık karayolu üzerinde bulunmasına rağmen tanıtım ve yol işaret tabelası olmayan kaya mezarı, her gün yoldan geçen yüzlerce kişinin dahi dikkatini çekmiyor. Tabelası bile olmayan kaya mezarını bu nedenle araştırmacıların dışında kimse ziyaret etmiyor. Kaya mezarı, şimdiye kadar ise turistlerden çok define avcılarının merakını çekmiş. Mezarın komutan İkezios’a ait olmasından dolayı önemli mücevher ve altın olabileceğini düşünen define avcıları, şimdiye kadar bölgede çok sayıda kaçak kazılar yapmaya çalışmış. Bu sebeple mezarda bazı ağır hasarlar oluşmuş durumda.

SİT alanı olarak koruma altına alınan kaya mezarının daha fazla zarar görmemesi ve turizmden hak ettiği payı alması gerektiğini söyleyen Laçin Belediye Başkanı Muammer Çam, kaya mezarının turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. İlçelerinin simgesi olabilecek kaya mezarının şimdiye kadar tanıtılmadığını ifade eden Başkan Muammer Çam, belediye olarak çevre düzenlemesi yapmak istediklerini belirtti. Bu konuda bir çalışma yapmayı düşündüklerini ifade eden Başkan Çam, “Öncelikle kaya mezarına ulaşılabilecek güzel bir yol yapmayı düşünüyoruz. Koruma altında olduğu için gerekli izinler alındıktan sonra mezar çevresini mesire alanı olarak düzenlemek istiyoruz. Bu mezar ilçemizin simgesi olabilecek bir yapı. Şimdiye kadar ne yazık ki turistler yerine hep define avcılarının merakını çekti. Turizme kazandırılmasıyla hem tanıtımı yapılır hem de halk tarafından bizzat koruma altına alınır.” diye konuştu.

Kaya mezarı için yol kenarına bir tabela bile dikilmediğini ifade eden Muammer Çam, bu eşsiz yapının tanıtımı için en azından tabela eksikliğinin giderilmesini istedi.

Öte yandan, devamlı o güzergahı kullanan sürücüler ise, Çorum-Osmancık karayolu üzerinden bulunan Kapılıkaya mezarına tanıtım levhası yapılmasını istiyor. Araçları ile geçerken hemen yanlarındaki kaya mezarını fark etmediklerini söyleyen sürücüler, yol kenarında kaya mezarını ve çevresindeki doğal güzelliği izleyebilecek küçük araç parkı gibi bir alan yapılmasını gerektiğini de ifade ediyorlar. Bazı sürücüler ise kaya mezarını görmelerine rağmen hakkında bilgi edinemediklerini söylüyor.