4 evsize müşteri kaçırma davası

ABD'de bir antikacı, dükkanının önündeki kaldırımda yaşayan dört evsize ''müşterilerini kaçırdıkları'' gerekçesiyle 1 milyon dolarlık dava açtı.

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, üç erkek ve bir kadından oluşan dört evsizin, Manhattan’da, dünyaca ünlü mağazaların yer aldığı Madison caddesinde bulunan antikacı dükkanının en az 100 metre uzağında durmalarını sağlayacak bir mahkeme kararı çıkarılması talep ediliyor.

Dilekçede, adları John Doe, Bob Doe, John Smith ve Jane Doe olarak geçen evsizlerin, Karl Kemp’e ait mağazanın vitrinini kapattıkları, kaldırımda uyuyarak, buldukları alkollü içecekleri içerek, kaldırıma idrarlarını yaparak ve tükürerek müşteri kaçırdıkları iddia ediliyor.

Kemp’in avukatı, sözkonusu 1 milyon doların yasal sebeplerden kaynaklanan zararın tazmini için talep edildiğini belirtirken, polise yaptığı şikayetlerin bir sonuç vermemesi üzerine mahkemeye başvurduğunu söyleyen Kemp, evsizlerden birinin sağlık durumundan endişe ettiğini ifade etti.

Antikacı Kemp, ”Ödediğimiz vergilerin bir kısmı evsizlere barınak sağlanması için ayrılıyor. Onlar da bundan faydalanmalı” diye konuşurken evsizlerin hakkını savunan gruplar böyle bir dava açılmasını ”taş kalplilik” olarak tanımladı. ”Evsizler Koalisyonu” Direktörü Shelly Nortz, ”Evsiz insanlar bizim gerçeğimiz. Sözkonusu evsizlerin, Gucci ve Chanel’in de yer aldığı bir sokakta bulunmaları herhangi bir yasayı ihlal ettikleri anlamına gelmiyor” dedi.