4 kisiyi biçti 13 bin 365 YTL ceza aldi

Erzincan'da geçen yil meydana gelen kazada sürücü Osman Çamur, yönetimindeki 24 DL 611 plakali kamyona yükledigi reklam panosunu Gümüshane’nin Pöske Dagi mevkiine götürmek için yola çikti.

‘Uzun ve Genis Araç’ ibaresi yazili eskort almadan trafige çikan kamyon, Erzincan- Sivas karayolunun 5’inci kilometresinde karsi yönden gelen 29 yasindaki Savas Paçaci yönetimindeki 24 M 6039 plakali minibüsü yandan giyotin gibi biçti.Kazada, Refahiye- Erzincan esferini yapan minibüste bulunan yolcular 3 yasindaki Yakup Felek, 73 yasindaki Kadriye Felek, 49 yasindaki Bahattin Seker ve 57 yasindaki Kayali Koç ölürken, minibüs sürücüsü Savas Paçaci ile Erol Koç yaralandi.

75 GÜN TUTUKLU KALDI

Kazadan sonra kamyon sürücüsü Osman Çamur, tutuklanarak ceza evine konulurken, hakkinda Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet verdigi’ gerekçesiyle dava açildi.Hakkinda TCK’nin 455/2 maddesi uyarinca 4 yildan 10 yila kadar hapis cezasi istenen Osman Çamur, cezaevinde 75 gün kaldiktan sonra ikinci durusmada tahliye edilip özgürlügüne kavustu. Ehliyetine ancakm dava sonunda 1 yil süreyle el konulan sürücü Osman Çamur’a böylece yine direksiyona geçip trafige çikma olanagi saglandi.

Dava devam ederken geçen haziran ayinda yeni Türk Ceza Yasasi yürürlüge girdi. Yeni yasaya göre birden fazla kisinin öldügü trafik kazalariyla ilgili davalar Agir Ceza Mahkemesi’nde görülecegi için Osman Çamur’un dosyasi Erzincan Agir Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

PARAYI DA 2 YILDA ÖDEYECEK

Erzincan Agir Ceza Mahkemesi, bu davayi 26 Ekim 2005 günü karara bagladi. Mahkeme heyeti, suç tarihinin 1 Haziran’dan önce olmasi, 765 sayili eski yasanin sanik lehine yorumlanmasi ve kazada ölenlerin yakinlarinin sikayettten vazgeçmelerini dikkate alarak kamyon sürücüsü Osman Çamur’u önce 4 yil hapis cezasina mahkum etti.Mahkeme, 647 sayili cezalarin infazi hakkindaki kanunun 4’üncü maddesi geregince hapis cezasini 13 bin 365 YTL para cezasina dönüstürdü. Mahkeme para cezasinin 2 yil içerisinde 12 taksit halinde ödenmesini hükme baglarken, Osman Çamur’un ehliyetinin karar tarihi olan 26 Ekim’den itibaren 1 yil süreyle geri alinmasini da kararlastirdi.Sürücü Osman Çamur’un savunmasini üstlenen avukat Hamit Sekman, Agir Ceza Mahkemesi’nin verdigi karari uygun bulduklarini ve temyize göndermeyeceklerini belirtti.

TAZMINAT DAVASINDA ANLASMA

Bu arada kazada ölen Kadriye Felek, torunu Yakup Felek, Bahattin Seker ve Kayali Koç’un yakinlari ile yaralanan minibüs sürücüsü Savas Paçaci ve Erol Koç, Erzincan Asliye Hukuk Mahkemesi’nde hem kamyon sürücüsü Osman Çamur, hem de reklam panosunun sahibi Ergan Hipermarket aliyhine tazminat davasi açti. Ancak tazminat davasi taraflar arasinda varilan anlasma ve davacilarin sikayetlerini geri almasiyla ortadan kalkti.

DHA muhabirinin görüstügü ölenlerin yakinlari, tazminat davasindan neden vazgeçmeleri, vardiklari anlasma geregi ne kadar para aldiklari sorularini yanitsiz birakti. Sadece kazada 2 ferdi yasamini yitiren Felek Ailesi’nin, 10 bin YTL’si ölen 3 yasindaki Yakup, 5 bin YTL’si de babaanne Kadriye Felek için olmak üzere 15 bin YTL aldigi belirtildi.

Erzincan’in Refahiye Ilçesi’ne bagli Teknecik Köyü’nde oturan ve kazada oglu Yakup ile kayinvalidesi Kadriye’yi yitiren 34 yasindaki Ayfer Felek, “Mahkemelerde ugrasmak istemedigimiz için davadan vazgeçtik” dedi. Felek Ailesi’nin diger gelini 43 yasindaki Nuriye Felek ise “Benim esim de 2001 yilinda bir baska kazada hayatini kaybetmisti. Dört yil mahkemelere gidip geldik bir sonuç elde edemedik. Gözümüz korktu. O yüzden market sahipleri ile anlastik” diye konustu.

Kazada ölenlerden Kayali Koç’un Erzincan’in Refahiye Ilçesi’ne bagli Saglik Köyü’nde oturan ve ayni kazada yaralanan 27 yasindaki oglu Erol Koç ise DHA muhabirine sunlari söyledi:

Kazadan ben de yarali kurtuldum. Olay günü babam ameliyat olmustu. Kontrole Erzincan’a gidiyorduk. Basimizdan böyle bir olay geçti. Bize göre sorumlu reklam panosunu kamyona böyle yükleyen marketti. O da bu olaydan temiz çikti. Bana göre adalet yerini bulmadi. Herseye bir kulp taktilar. Biz sürücüyü hatali bulmuyoruz. Marketin ceza almayacagini ögrendigimiz için kamyon soföründen sikayetçi olmadik. Kimseden para almadik.” Erzincan’in Refahiye Ilçesi’nde oturan ve ayni minibüste ölen Bahattin Seker’in esi 3 çocuk annesi 50 yasindaki Sirma Seker ise “Okur- yazarligim yok. Ugrasamayacagimiz için davadan vazgeçtik. Davamizdan vazgeçelim diye kimseden para almadik” diye konustu.