4 yaşındaki çocuğa yapay akciğer!

Akciğer damarı olmayan ve kalbi delik 4 yaşındaki Yusuf Urgancı, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Başkanı Prof. Dr. Ali Sarıgül, minik Yusuf’u sağlığına kavuşturan başarılı operasyonun Konya’da ilk defa yapıldığını açıkladı. Sarıgül, yurt dışından yaklaşık 5 bin dolara getirilen sığır boyun damarından yapılan doku protezinin kritik bir operasyonla Yusuf’un kalbine takıldığı bilgisini verdi. “Mavi çocuk” olarak adlandırılan hastalığın en ağır formunun yapılan başarılı ameliyatla ortadan kaldırıldığını açıklayan Sarıgül, minik Yusuf’un bundan sonra yaşıtları gibi koşup oynayarak büyüyeceğini söyledi.

Kompleks kalp hastalıklarının başarıyla tedavisinde büyük bilgi, birikim ve emek gerektiğine dikkat çeken Sarıgül, Konya’da hızla gelişen kalp cerrahisinin başarılı operasyonlara imza attığını belirtti. Sarıgül, ameliyattan sonra 3 gün içinde ayağa kalkan minik Yusuf’un bu gelişmenin önemli bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Yapılan açıklamanın ardından annesi Dudu Urgancı’yla birlikte kameralar karşısına çıkan minik Yusuf’un gayet sağlıklı olması dikkatlerden kaçmadı.