40 Türk’ün toplu mezarı bulundu

Lefkoşa'nın Rum Yönetimi'ne bağlı güney kesiminde ortaya çıkarılan toplu mezarda yaklaşık 40 Türk'e ait kemiklere ulaşıldı.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazı programı çerçevesinde geçtiğimiz Salı günü Güney Lefkoşa’nın Strovolos bölgesindeki Parisinu’da başlatılan kazılarda, Kıbrıslı Türklere ait oldukları tahmin edilen kemikler bulundu. Toplu mezarda 12 metre derinliğe ulaşılırken, bulunan kemiklerin en az 40 Kıbrıslı Türk’e ait olduğu hesaplanıyor.

Parisinu ve Lefkoşa bölgesinde onlarca hendek bulunuyor ve bunlardan bazılarında 1964 dönemine ait Kıbrıslı Türk kayıp kemikleri olduğu yönünde bilgiler geliyor. Şu ana kadar yapılan kazılarda 40 Kıbrıslı Türk kayba ait oldukları tahmin edilen cesetlerin, başka bir yerde öldürüldükten sonra buradaki kuyuya atılmak üzere Parisinu’ya getirildiği ifade ediliyor. Kazı çalışmaları, Arjantinli yetkililer ile Kıbrıslı Rum ve Türk temsilcilerin gözetiminde devam ediyor.

DİSİ: “ŞU ANA KADAR TANIMADIĞIMIZ TARİHİ BİR TRAJEDİ”

GKRY’nin sol partilerinden DISI’nin Genel Başkanı Niko Anastasyadis konuyla ilgili açıklamasında, “Bu, üçüncü tarafların da müdahil olması nedeniyle şu ana kadar tanımadığımız tarihi bir tarjedidir” ifadelerini kullandı. DISI Başkanı, iki toplumun da geçmişte yaşanan bu hatalardan dolayı özür dilemesi ve bunlardan ders alarak ilişkileri geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

RUM KESİMİNDE TOPLU MEZAR: 10 TÜRK’E AİT KEMİKLER BULUNMUŞTU

Lefkoşa’nın Rum Yönetimi’ne bağlı güney kesiminde dün bulunan toplu mezarda yaklaşık 10 Türk’e ait kemikler bulundu.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazı programı çerçevesinde geçtiğimiz Salı günü Güney Lefkoşa’nın Strovolos bölgesindeki Parisinu’da başlatılan kazılarda, Kıbrıslı Türklere ait oldukları tahmin edilen kemikler bulundu.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Rum Üye İlias Georgiyadis, 1964 döneminde kaybolan Kıbrıslı Türklere ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 10 kişiye ait kemik bulunduğunu kaydetti.