40 ülke çocuğuyla kesilen 5 tonluk pastaGuinness’i kategori farkıyla kaçırdı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde düzenlenen ''TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'' tüm hızıyla devam ediyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde düzenlenen ”TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl ilk kez Bursa’da düzenlenen 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni ölümsüzleştirmek ve Guinness Rekorlar Kitabına girmek için hazırlanan 5 tonluk pasta rekoru kategori farkıyla kaçırdı.
Şenlik kapsamında 38 ülkeden gelen çocuklar, bu yıl ilk kez etkinliklere ev sahipliği yapan Bursa’da birbirinden ilginç etkinliklere tanık olup, imza atıyor. 17 Nisan günü başlayan şenlik kutlamaları Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyareti ile başladı. Ardından Tophane’den başlayıp, Heykel’de tamamlanan şenlik yürüyüşü 5 tonluk pasta kesimi ile tamamlandı.
Dünyanın en büyük pastası 20 ton ile daha önce gerçekleştirilirken, en çok dünya çocuğunun bir araya gelerek kestiği pasta kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabına aday olan Bursa 23 Nisan pastası böyle bir kategori olmadığı için rekor denemesi gerçekleşmedi. Bursa’da 23 Nisan kutlamaları kapsamında hazırlanan ve 38 ülkeden yaklaşık 1000 çocuğun katılımı ile kesilip, 10 bir kişi tarafından yenilen 5 tonluk pasta, Karagöz ve Hacivat ile şenliklerin sembolü haline geldi.
23 Nisan Çocuk Şenliklerinden sorumlu Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, katıldıkları dalda kategori olmadığı için rekor denemesini gerçekleştiremediklerini belirterek, “TRT Genel Müdürlüğü tarafından Guinness temsilciliğine bu konuda başvuruldu. ‘En çok ülke çocuğu tarafından kesilen pasta’ kategorisinde rekor tescili için bir temsilci istendi. Ancak Guinness yetkilileri böyle bir kategorinin olmadığını bu nedenle temsilci gönderemeyecekleri cevabını verdiler.” dedi.

“40 ÜLKENİN ÇOCUĞUYLA BÜYÜK BİR PASTAYI KESTİK”
Guinness yetkililerinin; “En büyük pasta, en geniş, en uzun gibi alanlarda kategoriler olmasına rağmen, böyle bir sınıflama olmadığı için Bursa’ya bir temsilci gönderemeyeceğiz.” şeklinde cevap verdiğini anlatan Vedat Müftüoğlu, “Biz de bu konuda ısrarcı olmadık, ama biz kendimiz gördük ki yaklaşık 40 ülke çocuğunun katılımı ile dünyadan en çok çocuğun katılımı ile büyük bir pastayı kestik. Yaklaşık 10 kişi de bu pastayı afiyetle yedi. Bu büyük pasta bir anlamda Karagöz ve Hacivat ile birlikte şenliklerin sembolü haline geldi. Ama önümüzdeki yıllarda inşallah bunu tekrarladığımızda başka bir etkinlik ile Guinness Rekorlar Kitabına mutlaka Bursa’yı sokacağız.” şeklinde konuştu.
Yaklaşık 5 tonluk pastanın 14 usta tarafından kesilerek dağıtıldığını anlatan Vedat Müftüoğlu, “En büyük pasta kategorisinde daha önce 20 tonluk pasta yapılmış. Bizimki 5 ton idi. Bu nedenle büyüklük olarak bu kategoride yarışa giremedik.” şeklinde sözlerini tamamladı.