44 metrelik dev Budha heykeli görenleri ürkütüyor

Halkının yüzde 60'ın Budist olduğu, 67 farklı etnik grubun yaşadığı Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti tarihe mal olmuş Budha anıtlarıyla çevrili.

İçerisinde 44 metre uzunluğunda yatan Buddha heykelinin olduğu parkta, yüzlerce değişik heykel de bulunuyor. Parkta ayrıca doğa üstü yaratıkları simgeleyen heykeller de görülüyor.
Parkın en önemli heykeli olan 44 metre uzunluğunda ve 16 metre yüksekliğinde olan yatan Budha heykeli 2 bin 500 yıl kadar önce bölgeye gelerek ülkeye Tat Luang adında bir tapınak kuran Budha’nın cennet bahçesinde dinlenmesini temsil ediyor. Park, başkent Vientiane’de olup, Tayland, Laos sınırına sadece 1 kilometre mesafede bulunuyor.

Parkın hemen girişinde bulunan büyük bir küreden oluşan 3 katlı Budha müzesi gelenlerin dikkatini çekiyor. Bu müzenin içerisinde birçok Budha heykeli bulunurken ayrıca insanlar buranın en üst katına çıkarak orayı 9 defa tavaf ediyo. Bunun kendilerine şans getireceğine inanıyor. Bu müzenin girişi ise Afrika’da bulunan tapınaklar gibi maymuna benzer bir hayvan ağzı şeklinde yapılmış. Giriş buradan yapılabilirken yukarıya çıkan merdivenlerde oldukça dar ve değişik bir mimariye sahip.

Zamanla birçok insanın ziyaretinden dolayı devlet tarafından koruma altına alınan parkın giriş ücret karşılığı yapılıyor. Girişte 8 bin kip yani seksen dolar senti verilerek girilen parkta fotoğraf çekmek istiyorsanız ayrıca yirmi sene daha vermeniz gerekiyor. Parkın içerisinde kültürel Laos yemekleri yapan birde restoran bulunmakta. Parkın en büyük ziyaretçileri Tayland vatandaşları olmakla beraber gelen bu vatandaşlar Laos yemeklerini de denemeden parktan ayrılmıyor.

Bu ay Budist takvimine göre 2549. yılına girilen Laos’ta vatandaşları yılbaşı günü tapınak ve Budha parklarına hücum etmiş ve buradaki bütün Budha heykellerini güzel kokulu sularla ıslatmışlardı. Dini inançlarına göre her yıl Budha heykellerinin ıslatılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Laoslular, heykelleri ıslatmakla kalmamış sokaklarda da birbirlerini ıslatmışlardı.