44 yildir kullanilan Meclis binasi yiprandi

ANKARA - TBMM Baskani Bülent Arinç, 44 yildan beri kullanilan TBMM hizmet binasinin yiprandigini hatirlatarak, bir kütüphane binasi, Genel Sekreterlik binasi ve yeni bir isi merkezi yapimini hedeflediklerini söyledi.

Seffaf ve titiz harcama politikasinin yanisira, tasarruf konusunda da ciddi çalismalar yaptiklarini ifade eden Arinç, bu baglamda cari harcamalarda, 2003 yilinda yüzde 25, 2004 yilinda da yüzde 11 tasarruf gerçeklestirdiklerini kaydetti. TBMM binasinin 44 yildir hizmet verdigine ve bazi bölümlerinin çok yiprandigina isaret eden Arinç, Meclis’in artan is yükü nedeniyle mekan ve ekipman konularinda artik ciddi sikintilar yasadigini kaydetti. Bu sikintilarin giderilmesi için yaz döneminde büyük bir çalisma baslattiklarini ve yeni projeler hazirladiklarini dile getiren Arinç, “Geçtigimiz üç yasama yilinda yaptigimiz tasarruflarla elde ettigimiz gelirler bu yasama yilindan itibaren büyük yatirimlara dönüsecek. Bunlarin en önemlileri prestij bir kütüphane binasi, kampus içindeki yerlesim sorununu büyük oradan giderecek yeni Genel Sekreterlik binasi ve yeni isi merkezidir” dedi.

Bu önemli projeler nedeniyleMeclis’in bütçesinde yatirim agirlikli bir planlama öngördüklerini, Meclis kampusunun görünümünün bu nedenle bir santiye alanina benzedigini belirten Arinç, “Her yerde tamir, bakim, yenileme çalismalarimiz sürüyor.

Baskanlik olarak temel hedefimiz, Türkiye’nin en saygin ve itibarli kurumu olan TBMM’yi ayni zamanda ülkemizin en iyi, en hizli ve en verimli isleyen kurumu haline getirmektir” diye konustu.

TBMM Baskani Bülent Arinç, Meclis kadrolarinin sürekli egitimden geçtigini, bunun yani sira, bir yandan da gelecegin uzman ekibini olusturmak için Türkiye’nin en seçkin gençlerini merkezi sinavlarla Meclise kazandirdiklarini ve bu gençlerden olusacak uzman kadrolarin, Türkiye’nin AB üyeligi gerçeklestiginde AB Parlamentolari arasinda en iddiali ekibi olacagini söyledi. Arinç, “Hazirliklarimiz, planlarimiz, projelerimiz ve felsefemiz kendini asan ve Avrupa’nin en iyi isleyen Meclis’i olma yönünde bir iddiaya sahiptir. Bu nedenle kisa ve günlük politikalar yerine gelecegi öngören projeler üretme gayreti içindeyiz. Allah’in yardimi ve Milletimizin destegi ile Avrupa’nin en iyi isleyen parlamentosu olma hedefimize ulasmamiz mümkündür” seklinde konustu.

Meclis’in 2005 yili bütçesinin 283 milyon 275 bin YTL olarak kanunlastigini, bütçe kanununda yapilan degisiklikle yaklasik 809 binlik blokeden sonra, bu yilki bütçenin; 282 milyon 466 bin 558 YTL olarak kesinlestigini belirten Arinç, “Bu bütçenin 184 milyon 278 bin YTL kismi 30.09.2005 tarihi itibariyla harcanmis olup, bu tutar bu yilki ödenegimizin % 65’ine tekabül etmektedir. Yil sonu itibariyla da bütçemizin yaklasik % 90 oraninda gerçeklesecegini tahmin ediyoruz” dedi.

TBMM Baskani Arinç, 2005 Mali Yili 9 aylik dönemde yapilan islerden bazilarini söyle siraladi: “TBMM Kampusu; 2005 yilinda yapisal ve sekilsel bazi projeler uygulamaya basladigindan adeta bir santiye alanina dönüstü. Bunlardan en önemlileri: Isi Merkezi yapimi, Yangin ve Içme suyu hatti yapimi, Milletvekili Ofislerinin parke ile kaplanmasi ve hijyenik yer dösemesi yapimi, Park ve Bahçelerimize otomatik sulama sistemi yapimi, Halkla Iliskiler Binalarinin yetersiz aydinlatma sisteminin yenilenmesi, WC gruplarinin yenilenmesi isine de devam edilmistir. Bunun yaninda; Baskanlik Divani Toplanti Salonu; Konferans Sistemi, Görüntülü sunum sistemi, Dekorasyonunun ve ahsap kisminin yenilenmesi, Plan Bütçe Komisyonuna görüntülü sunum sistemi, Tutanak Müdürlügünce uzun yillardir eski teknoloji ile kullanilan sistemin yerine dijital ses kayit sistemi, Tüm Komisyonlara konferans sisteminin yapilmasi, islerinden olusmaktadir. 2005 Mali Yilinda telefon giderlerinde alinan kararlarin sonucu olarak, geçtigimiz yillarin ayni dönemlerine oranla yüzde -17’lere varan tasarruf sa?lanmy?tyr.”