4/C’li çalışana sendika yolu

4/C'li personelin sendika üyeliğine kabul edilmesine karar verildi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, açtıkları dava sonucunda, 4/C’li personelin çalıştığı süre boyunca sendika üyeliğine kabul edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Kahveci yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuruda 4/C’li personellerin sendika üyesi olmalarını sağlayan bir düzenleme talep edildiğini belirterek, Bakanlık tarafından talebin reddedildiğini kaydetti. Kahveci, bunun üzerine sendika tarafından Ankara 14. İdare Mahkemesi’ne dava açıldığını ve Mahkemenin 4/C’lilerin memur sendikalarına üye olabileceğine hükmettiğini bildirdi.

Kahveci, Mahkeme kararında 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun kamuda kadrolu memurlar, sözleşmeli ve geçici çalışan personeli de kapsadığının hatırlatıldığını ve “Adaylık ve deneme süresi bulunmayan geçici personelin ise salt adaylık ve deneme süresi içinde bulunmadığından 4688 sayılı Kanunun kapsamında sendika üye olamayacağından söz edilmeyeceği açıktır” ifadelerinin yer aldığını da belirtti.

Kahveci ayrıca, mahkeme kararının ardından Sağlık Bakanlığına bir yazı yazarak karar doğrultusunda 4/C’li personelin sendika üyesi olabilmeleri yönünde taşra teşkilatlarına Genelge gönderilmesini istediklerini de açıkladı. Kahveci, kararın alanında bir ilk olduğunun altını çizerek, “4/C’li personelin hak araması noktasında çok önemli bir kazanım elde ettik. Tüm sağlık çalışanlarının sendikalı olması yönünde kazandığımız dava bu düzenlemeyi hızlandıracak niteliktedir” dedi.