5 asırdır kaza ve musibetlerden korunma hayrı yapılıyor

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birçok medeniyete beşiklik eden Aydın'da asırlık gelenekler halen yaşatılıyor.

Köye hakim bir tepenin üzerinde yapılan hayrata Aydın Valisi Mustafa Malay’ın yanısıra Bozdoğan Kaymakamı İrfan Demiröz, Belediye Başkanı Tümer Apaydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, AK İl Başkanı Mehmet Erdem ve diğer vatandaşlar katıldı.

Bütün köylüler her yıl aynı gün tepenin üzerinde bulunan Meryem Ana türbesinde toplanarak birlikte kazanlarca keşkek, pilav, gözleme ve tandır yaparak davetlilere ikram ediyor.

Hep birlikte yemeklerin yenmesinin ardından musibetlerden korunma, yağmur yağması, bereketin artması ve musibetlerin bu köye uğramaması için dualar ediliyor.

Olukbaşı köyünden Nuri Aktakka, bu geleneğin yaklaşık beş asırdan beri devam ettiğini ve kendi köyünün Aydın’ın en sakin ve dostluk ilişkileri en gelişmiş köyler arasında yer aldığını söyledi.

Her yıl tekrarlanan hayrın hazırlıklarına bir hafta önceden başlandığını belirten Aktakka, “Herkes gönlünden ne koparsa muhtarlığa getirir. Hiç kimseden özel bir şey istenmez. Hayır günü muhtarlık organizesinde gönüllü kişilerce keşkeler pişirilip oğlaklar çevrilir. Kadınlarımız yufka açıp gözleme ve bazlama yapar. Köyümüz, Aydın’ın en sakin köylerinden birisidir. Köylüler arasında bu olumlu durumun, bu hayır vesilesiyle olduğu inancı yerleşmiştir. Biz bugüne kadar devam ettirdik, gençlerimizin de aynı geleneği sürdürmesini istiyoruz.” dedi.

Bu yıl ilk kez Olukbaşı köyündeki Kaza ve Musibetlerden Uzaklaşma Hayratı’na katılan Vali Malay da vatandaşlarla birlikte keşkek dağıtıp oğlak çevirdi.

Bir milletin ayakta kalabilmesi için mutlaka iyi geleneklerini sürdürmesi gerektiğini belirten Malay, bu tür güzel geleneklere sahip yerleşim birimlerindeki insanların daha huzurlu ve mutlu bir hayat sürdüğüne dikkat çekti.