5 bin kişiye bayramlaşma yasağı

HATAY'dan Kurban Bayramı’nda yatılı bayramlaşma için Suriye’deki akrabalarının yanına giden 5 bin kişiye 48 saatlik izin süresini ihlal ettiği için, 3 yıl boyunca bu ülkeye gidişlerine yasak getirildi.

Türkiye ile Suriye’de bulunan akrabaların filmlere konu olan tel örgüler arkasındaki bayramlaşmalarının karşılıklı görüşmelerle önce gümrük sahalarında ardından da evlerde yatılı olarak yapılması sırasında verilen izin süresini ihlal edenlere yasak geldi. 7 yıldan bu yana sürdürülen bayramlaşma iznini ihlal edenler hakkında yasal yaptırım uygulanmazken bu Kurban Bayramı’nda Hatay bölgesinden Suriye’ye 48 saatliğine giden 17 bin kişi, bilgisayarla izlendi. Yapılan incelemede 48 saatlik izin süresini ihlal ederek zamanında Türkiye’ye dönmediği belirlenen 5 bin kişiye yasak getirildi. Bu kişiler, 3 yıl boyunca bayramlarla Suriye’ye ‘bayramlaşma’ adı altında çıkamayacak.

Reyhanlı Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, basın- yayın aracılığıyla ve belediye hoparlörü ile anons yapılarak halkı bu konuda uyardıklarını söyledi. 48 saatlik süreyi aşanlar hakkında tahdit konulacağını duyurduklarını belirten Yılmaz, “İkazlara ve ilçede başta gümrük kapısı girişine yazılı afiş asılmasına rağmen ciddiye almayarak süreyi geçiren yaklaşık 5 bin kişi 3 yıl boyunca sınır ötesi bayramlaşmada yakınlarının yanına, Suriye’ye gidemeyecek” dedi.

Suriye’ye gidip hâlâ dönmeyen Türkler bulunduğu, bunların tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.