5 bin Türk Suriye’de mahsur

Kilis’in Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan Suriye’deki akrabaları ile bayramlaşmaya giden 17 bin kişiden 5 bin 498 kişi kar nedeniyle yurda dönemiyor.

Kurban Bayramı nedeniyle Suriye’de bulunan akrabalarını ziyarete giden 17 bin Türk vatandaşından yaklaşık 6 bini kar yağışından ötürü Türkiye’ye dönemiyor.

Yurtta etkili olan kar yağışı Suriye sınırında da geçişleri engelliyor. Kilis’in Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan Suriye’deki akrabaları ile bayramlaşmaya giden 17 bin kişiden 5 bin 498 kişi kar nedeniye misafir kaldıkları köylerden dışarı çıkamıyor.

Sınıra yakın Suriye’nin Azez kasabasına bağlı köylerdeki akrabalarında kalan Türkler yolların açılmasını bekliyor.

Kar nedeniyle yolların kapanmasından dolayı Kilis’in Musabeyli, Elbeyli ve Polateli ilçelerindeki tüm okullarla bu ilçelere bağlı 50 köyde eğitime ara verildi.

GAZİANTEP’TE KAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Gaziantep’te de kar yaşamı olumsuz etkiliyor. Yüksek kesimlerde 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı 52 köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu. 9 ekibin hazır bekletildiği Gaziantep’te, kar yağışının durması ya da yavaşlaması halinde çalışmalara başlanacak.

HAVA ULAŞIMINDA ZORLUK
Türk Hava Yolları ve Onur Air’in sabah İstanbul’dan yapılacak uçak seferleri de iptal edildi.

THY yetkilileri, sabah İstanbul’dan 05.00 ve 06.00 uçak seferlerinin yapıldığını ancak, kar yağışının etkisini artırması sebebiyle sabah İstanbul’dan yapılacak 07.00 seferinin iptal edildiğini belirtti.

Onur Air’in sabah İstanbul’dan saat 09.00’da yapılacak uçak seferi de iptal edildi.