5 bin Türk vatandasi çuvallarla geri döndü

MARDIN - Ramazan Bayrami nedeniyle Suriye'ye akrabalarinin yanina bayramlasmaya giden 5 bin Türk vatandasi çuvallarla geri döndü.

Suriye’ye battaniye götüren Türk vatandaslari dönüste çay ve seker çuvallari ile döndü.

Nusaybin Gümrük Kapisi’nda sabahin erken saatlerinde giris yapan Türk vatandaslari ilk önce Suriye gümrük polisi tarafindan arandi. Çuvallari tek tek kontrol eden Suriye polisi fazla gördükleri esyalari geri göndermek zorunda kaldi. Suriye gümrügünde oldukça zorlanan Türk vatandaslarinin tek tesellisi Türk polisinin Nusaybin kapisinda sagladigi kolaylik oldu.

Suriye’de 2 gün kalan Türk vatandaslari dönüste yanlarinda getirdigi çuvallari güçlükle tasirken, bazi vatandaslar ise yanlarinda getirdikleri esyalarini araç kiralayarak sinirdan geçirdi. Ramazan Bayrami nedeniyle Suriye’deki akrabalarinin yanina giden 5 bin Türk vatandasinin dönüsleri aksam saatlerine kadar sürdü. Bu arada Türkiye ve Suriye arasinda 5 yildan beri yapilan protokol anlasmasi geregi Türkiye’den Ramazan Bayrami’nda Suriye’ye giden 5 bin kisi ardindan Kurban Bayrami’nda ise bu sefer Suriye’den Türkiye’ye 5 bin kisinin gelecegi belirtildi.

Nusaybin Kaymakami Ersin Emiroglu, 5 yildan beri Türkiye ve Suriye arasinda yapilan protokol geregi nedeniyle bayramlarda her iki ülkede yasayan vatandaslarin birbirlerini ziyaret etme imkani saglandigini belirterek, geçmiste yasanan tel örgüler arasindaki görüsmenin tarihe karistigini söyledi.

Ramazan Bayrami’nda Türkiye’den Suriye’ye 5 bin kisi akrabalarini ziyaret etmek için geçis yaptigini ifade eden Emiroglu, ” Önümüzdeki kurban bayraminda ise ayni sekilde Suriye’den 5 bin kisiyi bekliyoruz. Biz bu sayinin daha fazla olmasini temenni ediyoruz.” dedi.