5 bine yakın işadamı İstanbul’da buluşuyor

MÜSİAD, iki dev organizasyon ile İslam Dünyası'ndan 5 bine yakın işadamını İstanbul'da buluşturmaya hazırlanıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından 22-26 Ekim tarihlerinde İstanbul’da eşzamanlı olarak düzenlenecek MÜSİAD 12. Uluslararası Fuarı ve 12. Uluslararası İş Forumu için hazırlıklar sürerken, yabancı ülkelerdeki tanıtım çalışmalarında organizasyona büyük ilgi olduğu gözlemlendi.

Yurtdışından; İslam Konferansı Teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası ve İslam Ticaret Odası, yurtiçinden ise DTM, İTO, İBB, TİM, KOSGEB ve THY tarafından desteklenen organizasyon için petrol zengini Arap ülkeleri başta olmak üzere 50’ye yakın ülkeden 2 binden fazla işadamının İstanbul’a gelmek ve Türk işadamlarıyla ticari işbirliği yapmak konusunda istekli ve heyecanlı olduğu belirlendi.

FUAR STANDLARININ YÜZDE 65’İ SATILDI

Dev organizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren MÜSİAD Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Dursun Topçu, fuarın açılmasına 5 aydan fazla bir zaman olmasına rağmen fuar stand alanlarının yüzde 65’inin şimdiden satıldığını belirterek, yurtdışından da katılımla ilgili yoğun talepler geldiğini açıkladı. Topçu, İslam dünyasının 2008’deki en büyük iş buluşması olacak organizasyonun “Afro-Avrasya’nın Davos’u” niteliğinde olduğunu belirtti.

İSEDAK İLE EŞZAMANLI DÜZENLENECEK

Dev organizasyonun bu yıl İSEDAK toplantısıyla çakışması nedeniyle yabancılardan rekor düzeyde katılım beklendiğini söyleyen Topçu, “İstanbul’da 21-24 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek İSEDAK toplantısının düzenleyeceğimiz organizasyonla eşzamanlı olmasının çok önemli bir fırsat oluşturduğunu düşünüyoruz. İSEDAK zirvesi dolayısıyla ülkemize gelecek İşadamlarının fuar, ikili iş görüşmeleri ve IBF Kongresi’ne de iştirak etmelerine yönelik özel çalışma yapıyoruz” dedi.

Yurtdışında tanıtım atağı

Topçu’nun verdiği bilgilere göre, MÜSİAD tarafından Fuar ve IBF Kongresini tanıtım amacıyla 19 ülkeye tanıtım heyetleri görevlendirildi. Bu çerçevede Cezayir, Fas, BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Ürdün, Filistin, Lübnan, Yemen, Sudan, Katar, İran, Pakistan, Malezya ve Balkan Ülkelerinde tanıtım çalışmaları gerçekleştirilecek.

Şu ana kadar gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarında ‘Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken Güçbirliği Fuarı’na önceki yıllardan daha fazla ilgi olduğu gözlemlendiğini belirten Topçu şunları söyledi: “Özellikle Körfez sermayesini Türk firmalarıyla global ortaklıklara yönelik işbirliği yapmaya istekli ve heyecanlı gördük ve çalışmalarımızı hızlandırdık. Asya’dan Avrupa’ya, Afrika ülkelerinden Türkî Cumhuriyetlere kadar 50 kadar ülkeden 2 bin 500’e yakın yabancı işadamının İstanbul’a gelmesini bekliyoruz. Yılbaşından bu yana çok sayıda yabancıdan katılım teyidi aldık. Bu yatırımcıların fuar katılımcısı işadamlarımızla ticari işbirliği veya küresel ortaklık yapmasını hedefliyoruz.”

DTM ALIM HEYETLERİ GETİRECEK

İki uluslararası organizasyona yabancı ülkelerden başbakan ve bakanların, ticaret ve sanayi odası başkanlarının da katılacağını belirten Dursun Topçu, “MÜSİAD Fuarı ile eşzamanlı olarak DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı) tarafından 33 ülkeden alım heyetleri organizasyonu düzenleniyor. Bu çalışma çerçevesinde, 33 ülkeden 450 işadamının ve 40 civarında basın editörünün ülkemize gelmesi bekleniyor.

Bunun yanında, özel bir organizasyonla sadece Suriye, Ürdün ve Lübnan’dan 500 civarında işadamı alım yapmak üzere ülkemize gelecek. Diğer gruplar da dikkate alındığında yurtdışından alım için gelecek işadamlarının 2 bin 500’e ulaşmasını bekliyoruz. Ayrıca, IBF kapsamında Türkiye’nin yatırım çekebilmesi için ticari avantajlarına ilişkin sunumlar yapılacak” dedi.

EL CEZİRE’DE REKLAMLAR YAYINLANACAK

Fuar ve IBF Kongresinin geniş kitlelere ulaşması amacıyla Arap dünyasının en fazla izlenen kanallarından biri olan Al Jazeera (El Cezire) televizyonu ile reklam anlaşması imzalandı. Ağustos ayının sonunda başlayacak reklam ve tanıtım kampanyasıyla tüm İslam ülkelerine ulaşılması hedefleniyor.