5 çocuk kuş gribi şüphesiyle tedavi altına alındı

Edinilen bilgiye göre Adana'nın İmamoğlu ilçesinde ikamet eden 4 kardeş yüksek ateş, öksürük ve halsizlik ortaya çıkması üzerine gece 112 Acil Servis ambulansı ile Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne getirildi.

Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksaray çocukların babasının kamyonculuk yaptığını, annesinin ise çocukların rahatsızlanmasını umursamadığını belirterek, “Komşularının yardımıyla hastanemize intikal ettirildi. Evlerinde 5 tavuk besliyorlarmış 2’si ölmüş. Hikayelerine bakarak kuş gribinden şüphelendik ve buna yönelik tedaviye başladık. Boğaz kültürü alındı ve tahlil için Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildi. Sağlık Müdürlüğü de tamiflu ilacını bize verdi. Sonuçların 3 gün içinde alınmasını bekliyoruz.” dedi.
Prof. Dr. Aksaray gün içinde kuş gribi şüphesiyle bir çocuğun daha servislerinde tedavi altına alındığını da belirterek, “M.H isimli 1.5 yaşındaki bu çocuğun evinde de güvercin besleniyormuş. İkisi ölmüş. Böyle olunca bu hastadan da boğaz kültürü aldık. Şuanda 5 hasta kuş gribi şüphesiyle hastanemizde yatıyor.” şeklinde konuştu.
Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları servisinde tedavi altına alınan çocukların, kuş gribi şüphesi dolayısıyla izole edilmiş 2 ayrı odada müşahade altında tutulduğu öğrenildi.