5 ilde 33 köy yolu kar nedeniyle kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 5 ilde kar ve tipi nedeniyle 33 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Bölgede hafif şekilde devam eden kar yağışının, akşam saatlerinden itibaren etkisini artırması bekleniyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipi, yüksek kesimlerdeki köylere ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Bölge illerinden Erzurum’da 9, Iğdır’da 9, Tunceli’de 5, Bingöl’de 5 ve Muş’ta 5 olmak üzere toplam 33 köy yolu, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Ulaşımın sağlanamadığı köylerde özellikle hasta nakillerinde sıkıntı yaşanıyor. Erzurum’da son 24 saat içerisinde, yolu ulaşıma kapalı olan köylerden doğum yapacak bir kadın ile durumu ağırlaşan 2 hasta, karla mücadele ekiplerince kar üstü araçlarla hastanelere yetiştirildi.

İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı ekipler, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde yer yer 2 metreye ulaştığını belirten yetkililer, bu nedenle yol açma çalışmalarının güçlükle yapıldığını bildirdi.

Kent merkezlerinde de belediye ekiplerince başlatılan karla mücadele çalışmaları devam ediyor. İş makineleriyle toplanan kar ve buz birikintisi, kamyonlarla şehir dışına taşınıyor.

KAR YAĞIŞI ETKİSİNİ ARTIRACAK

Bu arada, Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, aralıklarla hafif şekilde devam eden kar yağışının, akşam saatlerinden itibaren etkisini artırması bekleniyor.

Bölgede gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları da Kars ve Ağrı’da 0, Erzurum’da 2, Iğdır ve Ardahan’da 3, Erzincan’da 9 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ağrı ve Ardahan’da 4, Kars ve Erzurum’da 6, Iğdır’da 7 ve Erzincan 14 derece olması tahmin ediliyor.