5 ilde PKK operasyonu: 72 gözaltı

Terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması ''Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi''ne yönelik Batman, Mardin, Ağrı, Van ve Siirt'te düzenlenen operasyonda 72 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Batman, Siirt ve Mardin kent merkezleriyle bazı ilçelerinde terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması ”Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi”ne yönelik polis tarafından sabah başlatılan operasyon sürüyor. Operasyonda, çok sayıda BDP’linin de aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi gözaltına alındı. Operasyonun devam ettiği, gözaltına alınanların sayısında artış olabileceği bildirildi.

Operasyon kapsamında Siirt Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Mithat Öktüren Caddesi Özel İdare İş Hanındaki BDP İl Başkanlığı binası ile aynı iş hanındaki Mezopotamya Kültür Merkezi’nde sabah başlattığı arama sona erdi. Aramada el konulan çok sayıda belge kamyonete konularak, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Operasyonda BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Ferman Sercan’ın da aralarında bulunduğu 14 partili gözaltına alınmıştı.

AĞRI

Ağrı ve ilçelerinde terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda, 14 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, yürütülen soruşturma kapsamında, Ağrı ve ilçelerinde 17 farklı adrese, eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonda aralarında Doğubayazıt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Babayiğit ile BDP Ağrı Merkez İlçe Başkanı Mustafa Akyol’un da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Üç kişinin daha yakalanması için de çalışma başlatıldığı bildirildi.

Soruşturma sürdürülüyor.

VAN

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, terör örgütü PKK’nın şehir örgütlenmesi olan KCK’ya yönelik, gece saatlerinde çeşitli mahallelere eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonda, gözaltına alınan 8 zanlı, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, operasyonun, KCK’ya yönelik yürütülen operasyonların devamı olduğunu ve 8 ilde eş zamanlı olarak yapıldığını ifade etti.

MARDİN

Mardin’de terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün şehir yapılanması KCK’ye yönelik Mardin ile Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde eş zamanlı operasyon yapıldığı belirtildi.

Operasyonda, A.Ç, A.A, M.A, G.Y, İ.G, A.B, İ.D, H.Ö, D.Ş, G.A, L.E, E.I, N.K, M.A, R.K, Ş.S, Z.G ve E.G’nin gözaltına alındığı, çok sayıda örgütsel yayın ve doküman ele geçirildiği kaydedildi.

SİİRT

BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) Siirt İl Başkanlığı binasında polis arama yapıyor.

Edinilen bilgiye göre, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Mithat Öktüren Caddesi Özel İdare İş hanındaki BDP İl Başkanlığı binası ile aynı iş hanındaki Mezopotamya Kültür Merkezi’nde arama başlattı.

Sabah erken saatlerde başlayan arama halen sürerken, soruşturma kapsamında BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Ferman Sercan’ın da aralarında bulunduğu 14 partilinin gözaltına alındığı belirtildi.