.5 tonluk tosun görenleri şaşırtıyor

Erzincan'da özel bir besi ahırında, üreticilere örnek olsun diye özel bakıma tabi tutulan 2.5 yaşındaki tosun, kısa sürede 1.5 tona ulaşınca herkesi şaşırttı.

Erzincan’da geçtiğimiz yıllarda faaliyete başlayan Balacan Tarım ve Hayvancılık Damızlık Tesisleri’nde, yetiştirilen holştayn cinsi büyükbaş hayvanlar, yetiştirilme tarzı ile çok kısa sürede kilo alıyor. Çiftlikte 2.5 yaşında ve Yakup ismi verilen tosun ise özel bir bakıma tabi tutularak, kısa sürede 1.5 tona ulaştı. Erzincan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde en ağır büyükbaş hayvan özelliğini elinde bulunduran Yakup tosun, günde 18 kilogram arpa, 2 kilogram konsantre yem olmak üzere toplam 20 kilogram yem ile beslenirken, günde ortalama 60 litre de su içiyor. 150 büyükbaş hayvanın bulunduğu damızlık yetiştiricilik tesislerinde, diğer hayvanlar günlük 10 kilogram yem tüketirken, Yakup tosun 20 kilogram tüketiyor ve günlük 2.5 kilogram canlı ağırlık alıyor.

Kesilmesi durumunda 750 kilogram civarında et elde edileceğini ve Yakup tosunun piyasa değerinin 6 bin YTL olduğunu açıklayan Hayvan Sağlığı Uzmanı ve Tesis Sorumlusu Adnan Güleç(33), Yakup tosunu 1 yıl önce Kayseri’den aldıklarını söyledi. Güleç, besi üreticilerine örnek olması bakımından özel bir besi sistemi geliştirildiğini açıklayarak, “Yakup tosunu diğer hayvanlardan ayrı yerde besliyoruz. Yaş farkı sebebiyle bu yola başvurduk. Buradaki amacımız, üreticilerin hayvan üretiminde gerekli önemi göstermediğini ve bu holştayn cinsi tosunların bu ağırlığa kadar ulaştığını göstermektir. Üretici hayvanını iyi yetiştirecek ki ondan gelir elde etsin. Aksi takdirde yerli cins hayvanlar ile besiciliğin gelişmesi sağlanamaz. Biz burda holştayn cinsi tosunun iyi bakım yapılması durumunda 1.5 ton ağırlığa ulaştığını gösterdik. Yakup tosunun en kısa sürede kesimini gerçekleştireceğiz. Yeteri kadar kilosunu aldı ve bundan sonra alacağı kilo rantabıl olmaz ve hayvanı olumsuz yönde etkiler” diye konuştu.