5. uzay turisti Nisan’da yola çıkıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yapılacak 15. sefere katılacak iki Amerikalı astronot ve bir uzay turisti, uzay yolculuğuna hazırlıklarını Rusya’da sürdürecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, astronotlar Daniel Tani ve Clayton Anderson’ın UUİ’ye yapılacak yeni uçuşun hazırlıklarını sürdürmek için 15. seferin komutanı Rus komutan Fiyodor Yurçikin ve uçuş mühendisi Oleg Kotov’a katılmak üzere Moskova yakınlarındaki Star City’ye gittiklerini belirttiler.

Astronotların yanı sıra UUİ’ye gidecek 5. uzay turisti Amerikalı işadamı Charles Simonyi de uzay yolculuğu hazırlığının son aşamasını gelecek hafta gideceği Star City’de tamamlayacak.

Simonyi ve Rus kozmonotları UUİ’ye taşıyacak Rus uzay aracı Soyuz TMA-10’un da 9 Nisan’da Kazakistan’ın Baykonur uzay merkezinden fırlatılması öngörülüyor.

NASA da UUİ’de inşaatın devam etmesi için 16 Mart’ta bir uzay mekiği fırlatmayı planlıyor.

Uzaya gitmek için 20 ila 25 milyon dolar arasında bir ücret ödeyen ve yörüngede bir ilacın üzerinde denenmesini kabul eden Amerikalı girişimci Simonyi, uçuş günlüğünü “www.charlesinspace.com” adresinden yayınlayacak.

UUİ’de bir haftadan fazla bir zaman geçirecek Simonyi, 14. seferin mürettebatı Amerikalı komutan Michael Lopez-Alegria ve Rus kozmonot Mihail Tiyurin ile Dünya’ya dönecek.

Yurçikin ve Kotov UUİ’de 6 ay geçirmek üzere yola çıkarken, şu anda UUİ’de bulunan NASA’nın astronotu Sunita Williams, Haziran’da UUİ’ye gönderilmesi planlanan Anderson ile görev değişikliği yapacak. Diğer astronot Tani’nin de UUİ’nin inşaatına devam edilmesi için Eylül’de gönderilmesi planlanıyor.