5 yılda neler değişti

2002 genel seçimlerinde yüzde 34.29 oy oranı ile 363 milletvekili çıkaran AK Parti, bu seçimde oy oranını yüzde 46.50'ye yükseltti, ancak milletvekili sayısı düştü.

      AK Parti, 340 milletvekili çıkardı.2002 genel seçimlerinde yüzde 19.38 oy oranı ile 178 milletvekili çıkaran CHP, oy oranını yükselterek yüzde 20.89'a çıkardı, ancak CHP'nin de AK Parti gibi milletvekili sayısı düştü.
      CHP, 112 milletvekiline sahip oldu. CHP, geçen seçimde olduğu gibi yine ana muhalefet oldu.2002 milletvekili genel seçimlerinde yüzde 8.35 oy oranı ile baraj altında kalan MHP ise oylarını yaklaşık iki katına çıkararak, barajı aştı. MHP 71 sandalyeyle TBMM'de temsil edilecek.
      2007 milletvekili genel seçimine Demokrat Parti adıyla giren DYP, yine baraj altında kaldı. DYP, 2002'da 9.56 oy oranıyla baraj takılmıştı. Bu seçimde ise daha düşük bir oy oranıyla ve yüzde 5.43 oyla baraj altında kaldı.
      2002 seçiminde olduğu gibi bu seçimde de baraja takılan bir diğer parti de Genç Parti oldu. 2002 yılında yüzde 7.26 gibi sürpriz bir oranına rağmen baraja takılan Genç Parti bu kez aynı orana yaklaşamadı. Genç Parti yüzde 3.04 oy oranında kaldı.
    
     Kaleler AKP'nin oldu

      AKP, Baykal'ın memleketi Antalya'da 5, 'solun kalesi' İzmir'de 9, Bahçeli'nin seçim bölgesi Osmaniye'de 2, Ağar'ın aday olduğu Elazığ'da ise 5 vekil çıkardı 22 Temmuz genel seçimleri, siyasi partilerin ve liderlerinin "kalesi" sayılan kentlerde de ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı.
      CHP lideri Deniz Baykal'ın seçim bölgesi ve memleketi olan Antalya'dan çıkan 13 milletvekilinin 5'i CHP'li çıktı. Diğer milletvekilliklerini de AKP (5) ve MHP (3) paylaştı. "Solun kalesi" olarak gösterilen illerden İzmir'de de farklı bir durum yaşanmadı. CHP, 24 milletvekilliğinin 11'ini alırken, AKP'ye 9, MHP'ye de 4 koltuk düştü.
      Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce milletvekili seçildiği Siirt'ten AKP 2 milletvekili çıkarırken, diğer tek isim bağımsız Osman Özçelik oldu. Erdoğan'ın bu kez 1. bölge 1. sıradan aday olduğu İstanbul'da da 3 bölgeden toplam 70 milletvekilliğinin 38'i AKP'ye gitti. CHP'ye ise İstanbul'da 23 milletvekili çıkarabildi.
    
     Tunceli'de parti yok

      MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim bölgesi ve memleketi olan Osmaniye'de ise 4 milletvekilliği AKP ve MHP arasında paylaşıldı. Her iki parti de, ikişer koltuk aldı.
      DP lideri Mehmet Ağar'ın aday olduğu memleketi Elazığ ise, AKP'nin büyük zafer kazandığı illerden biri oldu. AKP, DP'nin de baraja takılmasıyla, 5 vekilliğin tümünün sahibi oldu.
      Tunceli'de de ilginç bir seçim tablosu ortaya çıktı. Bağımsız adaylar Kamer Genç ve Şerafettin Halis milletvekili olurken, bu ilden hiçbir parti TBMM'ye temsilci göndermeyi başaramadı.
    
      Menderes'in rekorunu kırdı

      3 Kasım 2002 genel seçiminde yüzde 34.4 oy alan AKP tarihi bir seçim başarısına imza atarak kendi oylarını yaklaşık yüzde 35 artırdı ve yüzde 46.4'e çıkardı. Ancak bu rekora karşın AKP'nin 2002'de çıkardığı 363 milletvekili sayısı, MHP'nin barajı aşması ve çok sayıda bağımsız adayın kazanması nedeniyle 24 azalarak 339'a düştü.
      Hükümet olduğu halde bir önceki seçimlere göre oyunu artıran ikinci parti AKP oldu. Aynı başarıyı 1954 seçimlerinde Demokrat Parti (DP) göstermişti. DP, 1950 seçimlerinde yüzde 52,68 oy aldı. 1954 yılında yapılan seçimlerde ise DP oylarını yüzde 57,61'e çıkartmıştı.
      Resmi olmayan sonuçlara göre 16 milyon dolayında oy alan AKP, diğer bütün partilerin toplamından fazla oy almış oldu.
    
      Tulum çıkardı

      Elazığ, Bolu, Ağrı, Düzce, Karaman, Kilis, Bingöl, Gümüşhane ve Bayburt başta olmak üzere bazı küçük illerde tulum çıkaran AKP, Şanlıurfa'da da 11'de 10 milletvekili çıkarma başarısını gösterdi.
      Kayseri ve Kahramanmaraş gibi bazı illerde ise yüzde 70'in üstünde oy aldı. 2002'deki seçimde milletvekili çıkaramadığı Iğdır'da bu defa milletvekili çıkaran AKP, Türkiye genelinde sadece Tunceli'den Meclis'e vekil gönderemedi. AKP Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yanı sıra Ege'de de oy patlaması yaptı.
      AKP, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın memleketi Antalya'da CHP'yi geçerken, sosyal demokratların kalesi olarak gösterilen İzmir'de bile CHP ile başa baş gitti. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de de önemli oranda oy alan AKP, 68 ilde birinci parti olarak seçimleri "merkez partisi" niteliğinde tamamladı.
      Aday listesinden bulunan 17 milletvekili tekrar seçilemezken, aday gösterilen kadınlardan 30'u parlamentoya girmeyi başardı.