5 yıllık özelleştirmemiz bir Yahoo etmedi

Yahoo'nun Microsoft'un yaptığı 44.6 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmesi, Türkiye'deki özelleştirmeleri gündeme getirdi.

Ankara Milletvekili ve AK Parti Ar-Ge Grup Başkanı Reha Denemeç, Microsoft”tan gelen 44.6 milyar dolarlık evlilik teklifini kabul etmeyen Yahoo”ya atıfta bulunarak, “5 yıllık özelleştirmemiz bir Yahoo etmedi” dedi.

Teknoloji Holding”in geleneksel kağıt belge anlayışına alternatif olarak çıkardığı Belge Türk”ün “Güvenli e-belge Yönetimi” konulu konferansa katılan Denemeç, Pixar”ın 4.5 milyar dolara satıldığını hatırlatarak, “Bizde de bu gibi girişimler oluyor. Ancak maalesef henüz bu kadar büyük değer yaratabilen çıkmadı” dedi.

UCUZA MI GİTTİ: Denemeç, “5 yıllık özelleştirmemiz bir Yahoo etmediğine göre biz mi ucuza sattık, yoksa Yahoo mu çok istiyor” şeklindeki soruya da şu şekilde cevap verdi, “Biz özelleştirmeleri ucuza yapmadık. Ancak, bizim Tüpraş”ta binlerce kişi çalışıyor. Yahoo ise 600-700 kişinin emeğiyle giden bir şirket. Aradaki bu fark gerçekten ilgi çekici”dedi. Son 5 yılda Türk Telekom, Tüpraş, Erdemir gibi çok zor görünen kamu kurumlarının satışının başarıyla gerçekleştirildi Türkiye”de bu özelleştirmelerden elde edilen bedel 25.5 milyar dolarda kaldı. 20 yıllık özelleştirmelerin toplamı ise 30 milyar doları aşmadı.

243 MİLYAR EURO TASARRUF: Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay da Avrupa”da 2007 yılında 243 milyar Euro”luk tasarruf sağlayan e-belge uygulamasının yaklaşık 22 ay süren Arge çalışmalarının sonucunda, gerçekleştirildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Avrupa”da 20 yıldır kullanılan Güvenli e-Belge Yönetimi Türkiye”de ilk kez hayata geçiriliyor. Türkiye”de fabrika kurmak isteyen bir yatırımcı tam 349 imza atıp 71 adet belge imzalamak zorunda kalıyor. Sadece bu işlemin bile oluşturduğu belge trafiği işletmelere ve devlete getirdiği yük çok büyük boyutlara ulaşıyor. Her yıl 1 santim kalınlığında, Kıbrıs adası büyüklüğünde toprağımız, ağaçların yok olması nedeniyle erozyona uğruyor.”

5 ÜRÜN GELİYOR: BelgeTurk Genel Müdürü Didem Güney Alsoy da zaman kullanımının maliyet ve iş gücü açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Lojistik sektöründen bir müşterimiz 10 günde bir arşivlenmesi için 4 kamyon kağıdı depoya gönderiyor. 2008″de en az 3 farklı sektöre, 5 ürünü ile hizmet sunacak “dedi. E-Belge kağıt üzerinde yapılan teklif, sipariş, kontrat, sözleşme, fatura gibi belgelerin yerel mevzuata uygun bir şekilde elektronik ortamda oluşturulmasını sağlıyor.