’50 dolar harç uygulaması kent ekonomisine zarar verir’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı serdar Yalçıner, yurtdışına çıkışlarda 50 dolar harç parası alınmasının kişinin seyahat özgürlüğü ve insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Konut Fonu adı altında alınan 50 dolar’ın işadamına ve ticaret erbabına ek külfet getirmekten başka bir şey olmadığını ifade eden Yalçıner, ” getirilen uygulamalar ticaretin önünü açmak yerine, engellemek adına her türlü zemini hazırlıyor. Bu bürokratik darbedir ” dedi.

“En pahalı pasaport bedeli Türkiye’de alınıyor” diyen Yalçıner, yanlış uygulama nedeniyle Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kara sınır kapısı olan Kapıkule’den giriş-çıkış yapanların sayısında yüzde 90 düşüş yaşandığını kaydetti.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan operasyonlardan önce günde 3 bin’in üzerinde yolcu ve araç giriş çıkışı yapılırken, son aylarda bu rakamın 100-150’ye kadar düştüğünü dikkat çeken Yalçıner, “sınır kapılarından 1 kez giriş-çıkış yapma sınırlaması getirilmesi, kent ekonomisini çökme noktasına getirdi. “dedi.

Edirne Sanayici ve İşadamları Derneği (EDSİAD) Genel Sekreteri İsmet Açıkgöz ise, yurtdışına giriş- ve çıkışlarda 50 Dolar konut fonu uygulamasının iş adamlarını sıkıntıya düşüreceğini söyledi. Sınır kapılarından günübirlik giriş ve çıkışlarda herhangi bir ücret alınmadığını dikkat çeken Açıkgöz, 29.03.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile giriş ve çıkışlarda 50 dolar konut fonu yatırmadan yurtdışına çıkış yapılamayacağını kaydetti. Bakanlar Kurulu Kararı’nın komşu illerle ticaret yapamaya başlayan bir çok sayıdaki iş adamını mağdur duruma düşürdüğünü vurgulayan Açıkgöz, şunları söyledi: “Bir taraftan Hükümet ve AB politikası olarak KOBİ’ler teşvik edilirken, öte yandan da imkanları olan sınır illerin iş adamlarına komşu ülkelerin sağladığı ticaret imkanlarından yaralanmaları göz önüne alınmamış ve görmezlikten gelinmiş. Çağdışı bir anlayışın sergilendiği bu uygulamayı kentimizin ekonomisine de vurulmuş ağır bir darbe olarak görüyoruz .” diye konuştu.

“Son yıllarda komşu kasabalarla gelişmekte olan ticaret tam bir ümit olmuşken, Balkanların Ticaret merkezi olma hayali peşinde koşarken “fon” uygulaması her şeyi alt üst etti” diyen Açıkgöz, “Komşu ülkelerden zor koşullarda edindiğimiz dostlarımızı telefonla arayarak, hükümetimizin bizi ev hapsine mahkum ettiğini söylemek bize çok zor geliyor.” dedi.

Sınır Kapılarında yapılan uygulamaların her zaman arkasında olduğunu belirten Vali Nusret Miroğlu ise, “Bu uygulama sayesinde akaryakıt kaçakçılığı ile birlikte gümrük kaçakçılığının da önüne geçilecek.” dedi.