50 il gibi tekstil sektörüne teşvik sağlanmalı

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye’de istihdamın lokomotifi olan tekstil sektörünün, hükümet tarafından teşvik verilen 50. il gibi düşünülerek, acilen desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Partisinin Samsun İl Teşkilatı çalışmaları için karayolu ile Ankara’dan Samsun’a giden SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, genel merkez üyeleri ile Çorum’a uğrayarak parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki konuları değerlendiren Murat Karayalçın, tekstil sektörü hakkında açıklamalarda bulundu.

Çorum’dan hükümete tekstilcilerin içinde bulunduğu darboğazdan kurtulması için destek çağrısında bulunan Karayalçın, tekstilcilere acil destek verilmesini sosyal demokrat bir parti olarak talep ettiklerini belirtti. Hükümet tarafından Türkiye’de 49 ile teşvik verildiğini ifade eden Karayalçın, gelirin bin 500 doların altında olduğu dikkate alınarak verilen teşvik ile değişik kalemler itibariyle devlet tarafından özel sektör kuruluşlarına destekler sunulduğunu bildirdi. Tekstil sektörünün teşvik verilen iller gibi düşünülmesini istediklerini açıklayan Karayalçın, ”Şimdi istiyoruz ki bu teşviklerin bir yenisi aynen tekstil sektörü için devreye sokulsun, tekstil sektörünü il olarak düşünelim. 49 ile verilen desteği sanki 50. il gibi tekstil sektörü için verilmesini istiyoruz. Tekstil sektörünü çok önemsiyoruz, çünkü istihdamın çok büyük bir bölümü tekstil sektöründedir. Sol bir parti olarak bizim istihdamı ne kadar önemsediğimizi çok kolay tahmin edebilirsiniz. İstihdam bizim için hayati derecede önem taşımaktadır. Katma değer içindeki emeğin payı, istihdam, ücret ve maaşların durumuna bağlıdır, o nedenle istihdam sosyal demokratlar açısından yaşamsal önem taşıyor” diye konuştu.

İşsizliğin büyük bir sorun olmaya devam ettiğini dile getiren SHP Genel Başkanı Karayalçın, açıklanan rakamlara göre istihdamın bir türlü artırılamadığını belirtti. İki gün önce Türkiye İstatistik Kurumu’nun yeni verilerini açıkladığını ifade eden Karayalçın, verilerin AK Parti’nin iktidara geldiği tarihten bu yana olan 2003, 2004 ve 2005 yıllarındaki rakamları kapsadığını kaydetti. Bu verileri kendilerinin türetmediğini, tümünün devletin ilgili dairesi tarafından belirlendiğini vurgulayan Karayalçın, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin bütün iktisadi büyüme iddialarına rağmen işsizliğin önünün kesilmediği ortaya koyduğunu anlattı. SHP lideri Karayalçın sözlerini, ”İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde tekstil sektöründe yaşanan bunalım nedeniyle yeni işsizlerin piyasaya çıkacak olmasını kabul etmiyoruz. O nedenle hükümet tekstil sektörüne destek vermeli ve teşvik mutlaka sağlanmalı” diye tamamladı.