50 milyon avro’su olan var mı?

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Antik Kent Cbyra'nın büyük kısmının toprak altında olduğu belirtiliyor. .

Romalılar, Persler, Frigyalılar ve Makedonların yurt edindiği antik kent ayrıca ilk kez Cumhuriyet rejiminin temellerinin atılıp, ilk seçim ve oy atımının yapıldığı yer olarak biliniyor. Ayrıca Antik Kent’ten çıkartılan veya ele geçirilen birçok tarihi eser, Burdur’daki müzede sergileniyor.

Antalya, Isparta, Muğla, Denizli ve Afyon illerini toprakları içine alan ve dönemin başkenti olan Cbyra, M.S. 24 yıllarındaki 9,7 şiddetindeki deprem sonucu yerle bir olmuş bugün ise birçok yerli ve yabancı insanın ziyaret ettiği tarihi bir mekan olmuş.

Gün yüzüne çıkartılan bölüm bile istenilen seviyeye gelememiş, zaman zaman gelen küçük ödeneklerle de ancak temizlik çalışmaları yapılabiliyor.

İlçede antik kentin tanıtımı için her yıl ağustos ayında festivaller düzenlenirken maddi imkansızlıklar nedeniyle küçük çapta yapılabilen etkinliklerin Cbyra’nın tanıtımı için yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Geçen yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda antik kentin yüzde 70’nin daha toprak altında olduğu tahmin ediliyor. Antik Kent Cbyra’yı yılda 7 bin yerli vatandaş 700 – 800 civarında da turistin ziyaret ettiğini belirten Gölhisar Kaymakamı Kemal Çeber, tarihi kentin tamamının 150 – 180 yılda gün yüzüne çıkarılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Yine 50 milyon avro bütçenin gerektiğini belirten kaymakam Çeber, antik kentin turizme kazandırılmasının ilçe için çok önemli olduğunu söyledi.

Şuanda gün yüzüne çıkartılan yüzde 30’luk kısmın onarılması ve gelecek olan ödenekle bu yıl turizm sezonuna kadar çalışmaların tamamlanması amaçlanıyor.