50 yıllık jeepler son modellerini egale etti

Ordu'nun Aybastı ilçesinde düzenlenen 4x4 jeeplerin yarışması nefesleri kesti.

Fatsa ve Çevre İlçeler Kalkınma Komitesi, bin 100 metrelik rakımdaki Aybastı ilçesi Perşembe Yaylası Kümbet Obası’nda jeep yarışması düzenledi. Yüzlerce kişinin izlediği yarışma iki kilometrelik engelli parkurda yapıldı. Yarışma esnasında kaygan zemin ve aşırı hız sebebiyle jeeplerin parkur dışına çıkması heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden oldu. Yaylada bulunan cimlerin üzerinde, derelerin içinde ve yokuşları tırmanma şeklinde yapılan yarışmalarda bazı araçlar yolda kaldı. Yarışmalar hayli çekişmeli geçerken, araçların geçtiği güzergahlara yerleşen seyirciler, sıçrayan çamurlar ile adeta çamur banyosu yaptılar. Bir jeepin derenin içinde mahsur kalmasının ardından yardıma gelen grayder de çamura saplandı.

Aybastı Belediyesi’ne ait grayder jeepi kurtarmak için geldi. Halatların bağlanmasının ardından jeepi çeken 16 tonluk grayder çamurun yoğunluğu sebebi ile yere 1 metre kadar gömüldü. Jeepi kurtarma görevi diğer jeepler tarafından gerçekleştirilirken, grayder kurtarılamayarak çamur içinde kaldı. Grayder çıkarılamayınca yarışma güzergahı değiştirildi. Yarışmada iki dakika ile en iyi dereceyi 150 jeep arasında 1940 modelden başlayan ve 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan CJ5 tipi 1941 model Adem Zeren’e ait jeep elde etti. İkinci İrfan Sarıgül, üçüncü ise İsmail Yekta yine CJ5 model araçları ile dereceye girdi. Son model jeepler ise dereceye giremedi. Adem Zeren, kullandığı jeepin modelinin eski olmasına rağmen çok güçlü bir motoru olduğunu söyleyerek, “Yıllar önce yapılmış. Hatta tarihi eser diyebiliriz ama motorları güçlü. İkinci ve üçüncü olan jeeplerde aynı model.” dedi. Bu arada diğer yarışmacılara ise birer teşekkür belgesi verildi. Dereceye girenlerin hediyelerini Fatsa Beledieye Başkanı Hüseyin Anlayan, Aybastı Belediye Başkanı Fehmi Küpçü verdi. Yarışma sonunda yapılan gösteriler esnasında ise çipler kafa kafaya çarpıştı. Adem Ceceloğlu ve Adem Zeren tarafından kullanılan 2 jeep seyircilere gösteri yaptığı esnada aynı yolu kullanınca çarpıştı. Maddi hasar meydana gelen jeeplerde yaralanan olmadı. Yarışma sonrasında dereceye girenlere kupa ve koyun hediye edildi.

Aybastı Belediye Başkanı Fehmi Küpçü ve Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, bu şenliklerin devam edeceğini kaydettiler. Başkanlar, organizasyona katılan herkese teşekkür etti.