500 bin terminatör böcek işbaşında

Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı laboratuarlarda, her yıl 500 bin terminatör böcek (Calasoma Sycophanta) üretilerek doğaya salınıyor.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü laboratuarında üretilen 10 bin terminatör böceğinin doğaya salma çalışmalarına katılan Orman Genel Müdürlüğü Osman Kahveci, böceklerin her yıl ormanlara yaklaşıl 50 milyon dolarlık zarar verdiğini söyledi.

Yangından sonra ormanlara en büyük zararı çamkese böceklerinin verdiğini belirten Kahveci, “Zararlı böcekler her yıl 1 milyon metreküp ağacın yok olmasına neden oluyor.” dedi.

Böcek ve mantar zararlarının ormanlara verdiği tahribatın pek bilinmediğini ifade eden Kahveci, “Böcekler, ormandan ateşsiz bir alev geçmiş gibi tahribat yapıyor. Ağaçlarda büyüme kaybına neden oluyorlar. Özellikle kızıl ve kara çam ormanlarında çamkese böceği ağaçların ibrelerini yiyerek kurumasına neden oluyor.” diye konuştu.

Orman zararlılarıyla birçok yöntemin olduğunu kaydeden Kahveci, en iyi sonucun bu tür biyolojik mücadele yönteminden elde edildiğini belirtti.

“Kimyasal mücadeleyi en son tedbir olarak görüyoruz.” diyen Genel Müdür, şunları söyledi: “Kimyasal mücadelede kullanılan maddeler ne kadar tedbir alırsak alalım bizim bilmediğimiz birçok zararlara neden oluyor. Onun için biyolojik mücadeleyi esas alıyoruz. Bu çerçevede bir çok bölgede zararlı böcekleri yiyen, yaşamının onlarla sürdüren bir başka böcek türünü laboratuarlarda yetiştirmek suretiyle doğaya bırakıyoruz. Zaralıyı, faydalı bir böcekle yok etmek suretiyle doğanın kendi dengesi içerisinde uyguluyoruz.”