500 bin zengin turist ağırlayan İzmir hedefi 2 milyona çıkardı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2013 yılı sonuna kadar İzmir'e 500 bin kruvaziyer turisti geleceğini belirterek, "Bizim hedefimiz 2 milyon yolcuya ulaşmak.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2013 yılı sonuna kadar İzmir’e 500 bin kruvaziyer turisti geleceğini belirterek, “Bizim hedefimiz 2 milyon yolcuya ulaşmak.” dedi. Demirtaş, Türkiye’de ilk defa düzenlenen, Akdeniz limanlarını temsil eden ve 22 ülkede 100’den fazla limana sahip 30 üyesi olan Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği (MedCruise)’nin genel kurul toplantısına katıldı. Medcruise Başkanı Stavros Hatzakos ve Alanya Liman İşletmeleri (ALİDAŞ) Başkanı Kerim Taç’ın daveti üzerine, Alanya’da yapılan toplantıda konuşan Demirtaş, İZTO’nun kruvaziyer turizminde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

‘TÜRKİYE’NİN TÜM LİMANLARI YÜKSELMELİ’

İzmir Alsancak Limanı’nın kruvaziyer turizminden pay alması için İZTO’nun 10 yılda yürüttüğü çalışmalarla büyük başarı yakalandığını vurgulayan Demirtaş, “Gemiler bize neden gelmiyor diye sorguladık. Ayakbastı ve liman ücretleri yüksekti. İzmir Alsancak Limanı yolcu salonu uygun halde değildi. Çalıştık, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın katkısıyla hepsini uygun hale getirdik. Costa şirketi, 2003 yılında yeni yaptırdığı Costa Mediterranea adlı gemisini 5 Mayıs 2004 tarihinde İzmir Alsancak Limanı’na getirme kararı aldı. Pier Luigi Foschi’ye şükran borçluyuz. Odamızın yoğun çabalarıyla gerçekleştirilen kruvaziyer turizmi projesinde 2004 ile 2012 yılları arasında bin 233 seferle 2 milyon 611 bin 272 yolcu İzmir’e geldi. 2013 yılı sonuna kadar yaklaşık 200 sefer yapılmış olacak. Yolcu sayısı 500 bin ancak bizim hedefimiz 2 milyon yolcu.” diye konuştu.

MEDCRUİSE’A İZMİR DAVETİ

2011 yılında İzmir’in kruvaziyer turizmindeki başarısının bir ödülle tescillendiğini dile getiren Ekrem Demirtaş, dünya turizm Oscar’ları olan Dünya Seyahat Ödülleri’nde İzmir’in üç yıl arka arkaya “Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü aldığını aktardı. İZTO Başkanı, şunları kaydetti: “Yani bir başarı hikayesi yazdık. Tüm Türkiye’nin iskele ve limanlarının başarılı olmasını istiyoruz. Kruvaziyer turizminin yükselişi bizim için önemli. Bugün burada bulunan sektörün devlerine sesleniyorum. Avrupa, Amerika pazarı bir şekilde daralıyor, oysa Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz bölgeleri size çok müşteri sağlar. 75 milyon Türkiye’nin yüzde 15’i yurtdışına her yıl gidiyor.” Medcruise Başkanı Hatzakos’a da bu toplantıyı Alanya’da düzenleme kararlarından dolayı teşekkür eden Demirtaş, İzmir’de evsahipliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Hatzakos ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Alanya’nın sadece denizi ve tarihî kalıntılarıyla değil, kruvaziyer turizmiyle de Akdeniz’in önemi merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Hatzakos, “43. genel kurulda, önümüzdeki zorluklara odaklanacağız. Yeni, büyük pazarlara yönelmemiz gerekli.” dedi.