’52 Avrupa bölgesinde hekim sayısında sonuncuyuz’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin hekim sayısında Avrupa bölgesindeki 52 ülke arasında en son sırada yer aldığını söyledi. Akdağ, "Hekim eksikliği belimizi büküyor.

Recep Akdağ, bakanlığına bağlı yatırımları incelemek için geldiği Antalya’da Vali Alaaddin Yüksel’i makamında ziyaret etti. Vali Yüksel Antalya’ya yapılan sağlıktaki yatırımlar adına Bakan Akdağ’a bir teşekkür şildi sundu.

Antalya’nın turizm ve tarım sektöründe Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Ancak bu Antalya’nın göç almasına neden oldu. Emeklilerin de büyük bir kısmı Antalya’ya yerleşti” diye konuştu.

Göçe bağlı olarak sağlıkta her geçen gün talebin arttığını belirten Bakan Akdağ, Antalya Devlet Hastanesi’nde günde 9 bin kişinin muayene olduğunu vurguladı. Aşırı talep yükü nedeniyle hükümetin 3,5 yılda Antalya’da sağlık alanında ciddi yatırımlar yaptığını söyleyen Akdağ, ayrıca sağlık konusunda bir zihniyet dönüşümü gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kamuda performansa dayalı sisteme geçildiğini ve Antalya’da çok sayıda özel hastane açıldığını; bununla birlikte ilaç alımının kolaylaştırdıklarını ifade eden bakan Akdağ, “Ancak hizmet kolaylaştığı için 3 sene öncesine göre sağlık kurumlarına baş vuranların sayısı neredeyse iki katına çıktı” dedi.

Antalya’da 2007 yılının 3. ayında aile hekimliğini başlatacaklarını vurgulayan Bakan Akdağ, “Antalya’da etkin hekim sayısı Türkiye’nin iyi illeri arasında. Türkiye’de hekim sayısı yetersiz. Avrupa bölgesinde 52 ülke arasında Türkiye sonuncu sırada. Ama Antalya Türkiye’de en iyi iller arasında. Bu yüzden aile hekimliği uygulaması sıkıntı yaşanmayacak” diye konuştu.

Antalya’da inşaatı devam eden 400 yataklı devlet hastanesinin 2007 yılında hizmete gireceğini vurgulayan Bakan Akdağ, “Önümüzdeki 10 ile 20 yıl sonrası düşünülerek sağlık binalarını bir kampus içinde toplanmalı. Bizde bunun çalışmasını yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Sağlık turizmi konusuna da değinen Bakan Akdağ, Antalya’nın sağlık turizmi açısından büyük bir potansiyel olduğunu vurguladı. Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda devletin görevi özel sektörün önünü açmaktır. Bu noktada hekim açığı hepimizin belini büküyor. Hekim sayısı yetersiz olduğu için paylaşılamıyor. Yabancı hekimler sağlık turizminde de görev alacaklardır.”

“ZEHİRLİ ATIKLARI ATANLAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK”

Konuşmasında bir soru üzerine, İstanbul’daki zehirli atıklar ve Karadeniz bölgesindeki kanser araştırmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, “İstanbul’daki atık meselesi bir sanayi tesisinin uygunsuz bir şekilde atması bir sorumsuzluk örneğidir. İstanbul Valiliği konuyu araştırıyor. Biz, Dilovası başta olmak üzere sanayi bölgelerinde artan bir hastalık var mı; varsa çeşidi nedir? diye araştırıyoruz. Bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır” şeklinde konuştu.

Karadeniz’deki kanser araştırmasının çok ayrı bilimsel çalışma şeklinde yürütüldüğünü bildiren bakan Akdağ, bunun sonuçlarının temmuz ayı sonuna doğru açıklanacağını bildirdi. Bakan Akdağ, sosyal güvenlik yasası ile ilgili olarak da; kendisinin de bir çocuk hekimi olduğu hatırlatarak 18 yaşına kadar bütün çocukları prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanacağını vurguladı. Sağlık hizmetlerindeki ayrımcılığın bu yasa ile ortadan kalkacağını belirten bakan Akdağ, sosyal güvenlikte de emeklilik yaşının 65’e çıkartılmasının istismar edildiğini bildirdi.

Bakan Akdağ, şunları söyledi: “Türkiye’de yaşam süresi artmıştır. Emeklilik yaşı uygulaması bugün değil 2036 yılında yükselecektir. Ömür de zaten 10 yıl uzuyor. Geleceği okuyan bir iktidarın bu atılımları gerçekleştirmesi gerekiyordu. Bu süreç devam edecektir. Hekim açığına gelince; devlet hizmeti yükümlülüğü ile ilgili bugün kuraların çekiliyor. Ülkemizde, kura çeken bin 500 hekim ihtiyaç duyulan yerlere gönderilecek.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i de makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, “Sağlıkta 3 çeyrek asrın ve bir yüzyılın eksikliklerini bir anda çözemezsiniz. Bu nedenle yapacağımız daha çok işimiz var” dedi.