52 kişiyi öldüren bombalar teknede gelmiş

Reyhanlı'yı kana bulayan bombaları, küçük bir balıkçı teknesiyle taşımışlar.

Reyhanlı’daki saldırıda kullanılan patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye balıkçı teknesiyle sokulduğu ortaya çıktı. İddianameye göre iki zanlı, 25-30 kiloluk paketler halinde yaklaşık 1 ton patlayıcıyı bir gecede 5 sefer yaparak Samandağ’a bağlı Meydan köyü sahiline getirmiş. Buradan da kiralanan bir depoya taşınmış.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 52 kişinin öldüğü terör saldırısında bombaların nasıl getirildiği ortaya çıktı. Savcılığın olayla ilgili hazırladığı iddianamede yaklaşık bin kilo olduğu değerlendirilen patlayıcıların 25-30 kiloluk paketler içerisinde Cengiz S. ve Ercan B. adlı zanlılar tarafından balıkçı teknesiyle Suriye’den alınarak Samandağ ilçesine bağlı Meydan köyü yakınlarındaki sahile getirildiği belirtildi.

Reyhanlı’daki iki ayrı patlamaya ilişkin Terörle Mücadele Kanunu’nun 10’uncu maddesiyle görevli cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianameye göre, şüpheliler eylem sürecinde aralarında yaptıkları iletişimde 9 adet cep telefonu kullanmış. Sanık Nasır Eskiocak’ın istemiyle rastgele seçilmiş üçüncü şahıslar adına kayıtlı 9 GSM hattı ile cep telefonu Yusuf B. ve Mehmet G. tarafından temin edilerek, Nasır Eskiocak’a teslim edilmiş. Patlamadan 3 gün önce şüpheliler Yusuf B., Mehmet G., Doğan Ö. ve Nasır Eskiocak, Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü araçları koyacakları yerleri tespit etmek amacıyla Yusuf B. tarafından kiralanan araçla keşif yapmış. Toplam 700-1000 kilo kadar olduğu değerlendirilen patlayıcılar 25-30 kiloluk paketler içerisinde Cengiz S. ve Ercan B. adlı zanlılar tarafından balıkçı teknesiyle Suriye’den alınarak denizyoluyla Samandağ ilçesine bağlı Meydan köyü yakınlarındaki sahile getirilmiş. Bu amaçla aynı gece 5 sefer yapılmış. Burada Nasır Eskiocak, Yusuf B. ve Mehmet G. tarafından teslim alınan patlayıcılar Mehmet K.’nin aracılığıyla N.H.’den kiralanan Hatay merkeze bağlı Balıklıdere köyündeki depoya götürülmüş. Patlayıcıları tekneyle getiren 2 zanlının, ‘Nişan’ ve ‘Hacı’ lakaplı Suriyeli istihbaratçılarla irtibatlı oldukları öne sürülüyor.

Patlayıcıların iki araca yerleştirilmesi ve patlatma düzeneğinin hazır hale getirilmesi için de Suriye istihbaratıyla irtibatlı Temir D. Türkiye’ye gelmiş. Doğan Ö. ve Süleyman E. ise bomba yüklü araçları daha önceden keşfi yapılan Reyhanlı ilçesine götürüp bırakmış. Zaman ayarlı bombalar Doğan Ö. tarafından harekete geçirilmiş. Saldırının planlamasını yaptığı iddia edilen Nasır Eskiocak ifadesinde, özetle “Yusuf Nazik ile 4 kez Suriye’ye gittim. Yusuf, tarafından ‘Hacı’ isimli bir şahıs ile tanıştırıldım. Hacı, Türkiye’de bombalı eylem yapması için talimatı veren ve bu işleri Suriye tarafında organize eden, Reyhanlı’da kullanılan patlayıcıyı temin eden ve bu işler için kendisine 30 bin dolar veren şahıstır.” diyor.

Reyhanlı patlamasından 1,5-2 ay kadar önce Yusuf Nazik’in Suriye’den gelerek şehir dışına çıkacağını söylediğini anlatan Eskiocak, iddianamedeki açıklamalarında şunları söylüyor: “Samandağ Çevlik bölgesine gittik. Yusuf burada Suriye’de bulunan bir şahısla Suriye hattından telefon görüşmesi yaptı. Dönüşte, Konya ve Ankara’yı gezerek tespit ettiği yerlere birer araç bırakacağını, zamanı geldiğinde konuyu detaylı olarak anlatacağını söyledi. Sabah saatlerinde Konya’ya vardık. Şehir merkezinde dolaştıkları sırada yüksek katlı bir gökdelenin olduğu yere geldiğinde Yusuf, ‘işte burası’ diyerek Kule Site olarak bildiği yerin birkaç fotoğrafını farklı açılardan çekti. Sonra Ankara’ya geçtik. Aracı park edip Kocatepe Camii’ne gittik. Fotoğraflarını çektikten sonra aynı gün Hatay’a döndük.”

ZAMAN