53 günlük yaşam mücadelesi bitti

Diyarbakır'da eğitim çalışması yaparken uçuruma düşen dağcı Saadet Turşak (21), hayata tutunamadı.

Eğil ilçesi yakınlarında eğitim çalışması yaparken uçurumdan kayalıklara düşen Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü üyesi ve aynı zamanda Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngilizce Bölümü 3. sınıf öğrencisi Saadet Turşak öldü.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde geçirdiği beyin ameliyatının ardından Anestezi Ana Bilim Dalı Başkanlığı Reanimasyon bölümünde solunum cihazına bağlı olarak 53 gündür yaşam mücadelesi veren, sabaha karşı durumu daha da kötüleşen Turşak, vefat etti.

TEKRAR GEÇMEK İÇİN ISRAR ETMİŞTİ

Üniversite öğrencisi Turşak, yaklaşık 15 metre genişliğinde ve 8 metre yüksekliğinde alanda halatlı geçiş çalışması sırasında ilk geçişte “Çok keyifli, bir kez daha geçmeliyim” dedikten sonra ikinci denemesinde uçuruma düşmüştü.

Turşak’a ilk müdahale ekipteki 4 doktor tarafından yapılmış, kalbi 2 kez duran Turşak’ı kalp masajı ve suni solunum yaparak hayata döndürmüşlerdi.

KÖYLERDEKİ HASTALARI KURTARACAKTI

Bölgede yaşanan kurtarma ekibi sıkıntısı üzerine Diyarbakır Doğa Spor Kulübü, Valiliğe başvurarak malzeme temin edilmesi durumunda bundan sonra yaşanacak felaketler ve kışın yolu kar nedeniyle kapanan köylerde mahsur kalan hastaları hastaneye ulaştırmada görev alabileceklerini bildirmişti.

Kulübün tüm üyeleri gibi Turşak’ın da bu taleplerinin Diyarbakır İl Özel İdaresince kabul edilmesine çok sevindiği, arkadaşlarına “Kar nedeniyle ulaşılamayan köylerde hamile kadınlar ve bebekler başta olmak üzere hastaları kurtaracağım için çok sevinçliyim” dediği öğrenildi.