53 yaşındaki köylünün kayak inadı

Van'da 53 yaşındaki köylünün kayak inadı ilginç görüntülere sahne oldu.

Eskiden kızaklar ile kayan Abalılı çocuklar köylerinde kurulan kayak tesisleri ile birlikte kayak kullanarak kaymanın tadını çıkarıyorlar. Köyde çalışan sporcularla birlikte kayak yapan çocuklar geleceğin kayakçıları olmak konusunda ümit veriyor.
Abalı köyü çocukları pistte kayak takımları ile hocalarından kayak öğrenirken, 53 yaşındaki Hamit Soyalp’ın da kayak takımlarıyla kaymaya çalışması ilginç görüntüler ortaya çıkardı.Kayak takımları ile birlikte sürekli düşen Soyalp’ın yardımına çocuklar yetişti. Çocuklardan kayak takımları ile kaymayı öğrenen Soyalp, askerlik döneminde Palandöken’de biraz kaymaya çalıştığını ancak o dönemde de beceremediğini söyledi. İlk defa çocuklarla birlikte kayak yaptığını belirten Soyalp, “Çok zevkli. Çocuklar bana kaymayı öğretirlerse çabuk kavrarım.” dedi. Kayak esnasında sürekli düşen Soyalp zaman zaman fotoğrafını çeken gazetecilerle de çarpıştı.

İl Gençlik Spor Müdürlüğü kayakçılarının çalışmalarını sürdürdüğü tesislerin yeterli olmadığı belirtiliyor.Antrenör Halis Korkmaz, tesislerin yeterli olmadığını, bu yüzden bazı yarışmalara katılamadıklarını söylüyor. Abalı Köyü’nün çocuklarının performansından memnun olan Korkmaz, “Bu kayak tesisi Abalı Köyü’ne yakın olduğundan ötürü köydeki çocukları da eğitim programına dahil ediyoruz. Köydeki çocuklar hemen hemen her gün burada çalışıyorlar, bu yönde avantajımız var. Köyün çocukları da başarılılar. Onları yetiştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.