570 ögretim üyesinden sok iddia

IZMIR - Son yillarda basilan çok sayida bilimsel kitapta intihal (asirma) olaylarinin arttigina dikkat çeken 570 ögretim elemani ve ögretim üyesi, Yüksek Ögretim Kurumu'nun (YÖK) bu asirmalari örtbas ettigini öne sürdü.

Intihallerin son bulmasini isteyen ögretim elemanlari, Izmir Tabip Odasi toplanti salonunda bir basin toplantisi düzenledi. Toplantiya Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarli baskanlik ederken imza kampanyasi çerçevesinde hazirlanan bildiriyi EÜ Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ferhan Saygin okudu, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Izge Günal de destek verdi.

Bilimsel sahtecilik yaptigi belirlenen kisilere zamaninda müdahale edilmedigini belirten Prof. Dr. Kantarli, “Bilimsel sahtecilik ve asirma yaptiklari kanitlanan kisiler hakkinda zamaninda gerekli islemlerin yapilmasi yerine örtbas edilmeye çalisilmasi, rektör, dekan, profesör, doçent, anabilimdali baskani, bölüm baskani, tez yöneticisi ve devlet bürokrasisinin basina müstesar atanmasi, hattâ intihal kitaba ragmen TÜBITAK bilim ödülü verilmesi gibi etik degerlere saygili hiçbir ülkede izin verilmeyecek uygulamalar, bilime ve toplumsal ahlâk anlayisina büyük zararlar vermektedir.” dedi.

60’a yakin üniversitede görev yapan 570 ögretim üyesi ve elemani adina açiklama yapan Kantarli, toplam 77 bin ögretim üyesi ve elemaninin bilimsel etik ve ahlâki degerlere sahip çikilmasini istedigini kaydetti.

Intihallerin ülkenin bilimsel gelecegini tehdit eder hale geldigini belirten Doç. Dr. Saygin da, “Üniversitelerimizde onyillardan beri süregelen ve çok tehlikeli bir sekilde adeta kaniksamaya basladigimiz sözkonusu sapmalardan ve daha da önemlisi bu sapmalari yapanlarin, meslektaslarimiz ve özellikle yöneticiler düzeyinde gördükleri korumadan çok rahatsiziz.” seklinde konustu.

Bilimin ana çabasi ve var olus gayesinin gerçegi aramak oldugunu ifade eden Saygin, “Üniversite yöneticileri, YÖK, ÜAK, TÜBITAK ve TÜBA’nin dünya görüsü, siyasi düsüncesi, inanci, akademik ve toplumsal konumu ne olursa olsun bilim etigini çigneyenler karsisinda tarafsiz, etkili ve kararli bir tavir almasini talep ediyor, sözkonusu kisi ve kurumlari bilim etigine gerçek anlamda sahip çikmaya çagiriyor, akademik çaba kadar ülkemizin sayginligi yönünde de hayati gördügümüz bilim etiginin yakin takipçisi olmaya korkmadan ve yilmadan devam edecegimizi kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konustu.