6 ay önce açilan özel kütüphanenin sorumlusu kimsenin gelmemesinden sikayetçi

ADANA - Adana'da 6 ay önce hizmete giren Türk Eczacilar Birligi'ne (TEB) ait Ecz. Mustafa Rifat Gülek Kütüphanesi, okuyucunun ilgisini bekliyor.

Türkiye’nin ilk eczacilarindan Mustafa Rifat Gülek’in vasiyeti üzerine ogullari Kasim ve Hüseyin Gülek tarafindan TEB’e bagislanan tarihi binada hizmet veren kütüphede aklasik 2 bin eser bulunuyor.

Halka açik olan kütüphaneye TEB tarafindan bir görevli atandi. Kimsenin gelip gitmedigi kütüphane sorumlusu Ismet Polat, yalnizliktan sikayetçi.

Türk halkinin okumayi sevmediginin en açik örneklerinden birisinin Ecz. Mustafa Rifat Gülek Kütüphanesi olduguna dikkat çeken Polat, her gün sadece 5-10 ögrencinin ödev yapmak için kendilerini basvurdugunu söyledi.

Tanitim ve reklama ihtiyacinin bulunduguna dikkat çeken Polat, “Saglik ve eczacilik alanina yönelik mesleki bir yer olarak düsünülmüs olsa da bugünki haliyle özel halk kütüphanesi kategorisinde faaliyet gösteriyoruz. Dolayisiyla yöre halkinin faydalanabilecegi her tür yayin mevcut. Bu eserlerin bir kismi bagis, bir bölümü satin alma yolu ile saglanmistir.” dedi.

Günümüzde bilgiye ulasmanin yollarinin gittikçe çesitlilik kazandigini hatirlatan Polat, digerlerine göre özel kütüphanelerin çok bilinmedigini dile getirdi.

Her türlü arastirmaya açik olduklarini hatirlatan Polat, ziyaretci beklerken kimi vakit dogal olarak caninin sikildigini gizlemiyor.