6 banka daha kapıya kilit vurdu

ABD'de yetkili otoriteler cuma günü 6 yerel bankanın daha kapatılmasına karar verdi. Yaşanan finansal krizin küçük ve orta ölçekli finansal kuruluşlar tarafından hissedilmeye devam ettiği gözlendi.

Cuma günü kapatılan ilk banka varlıklarının büyüklüğü 1.21 milyar dolar olan Community Bank and Trust oldu. İkinci olarak ise 833 milyon dolarlık varlığı olan First National Bank of Georgia oldu. Sözkonusu bankalarının sermayelerinin kritik bir şekilde azaldığı ifade edildi.

Bu kapatmaları toplam varlıkları 2.18 milyar dolar ve toplam mevduatları 1.87 milyar doları bulan Los Angeles merkezli First Regional Bank takip etti. Kapatılan diğer 3 banka ise Florida Community Bank of Immokalee, Marshall Bank, ve American Marine Bank oldular.

Bu hafta kapatılan 6 banka ile birlikte ABD’de bu yıl toplam 15 banka kapatılmış oldu. 2009 yılında ABD’de 140 banka kapatılmış ve düzenleyici oorite 2010 yılında da banka kapatmalarının yüksek sayıda olmasının beklendiğini açıklamıştı.


Federal Mevduat Sigorta Fon u FDIC tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada Bu 6 kapatmanın sigorta fonuna maliyetinin 1.86 milyar dolar olacağı ifade edildi.