6 bin 200 euro’ya 5 yıldızlı hac

Kâbe'ye yürüyüş mesafesinde, 5 yıldızlı lüks bir hac yolculuğu 6 bin 200 euro'yu buluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 303 bin hacı adayından elektronik kurayla belirlediği 70 bin kişiye, Diyanet İşleri ve TURSAB’ın birlikte belirlediği tarifeler uygulanacak. Buna göre standart bir hac yolculuğu 2 bin 100 euro düzeyindeyken, daha lüks hac ziyareti isteyenler 6.200 euro ödemek durumunda kalacak.

2 bin 100 euro’luk tarife üzerinden hacı olmak isteyen adaylar standart tip uçacak ve konaklayacak. En üst seviye olan 6 bin 200 euro’yu veren hacı adayları ise 5 yıldızlı otelde konaklayıp, açık büfe yemekten yararlanmanın yanı sıra, Kâbe’ye yürüyüş mesafesinde kalacaklar. Türkiye’den hac yolculuğu 22 Kasım’da başlayıp, 25 Aralık’a kadar sürecek.

THY ve Suudi havayolları

Bu yıl hacı adaylarının daha konforlu ve organize bir şekilde seyahat yapacaklarını söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Her hacı adayı üst düzey bir hizmet alacak. Diyanetle uyum içerisindeyiz. 28 bin hacıyı seyahat acenteleri, 42 bin hacıyı ise Diyanet İşleri götürecek” dedi. 28 bin hacı adayı TÜRSAB acenteleri üzerinden hacca giderken, 42 bin kişi ise Diyanet İşleri’nin organizasyonu ile hacca katılacak.

Ulusoy, 176 seyahat acentesinin bu yıl görev alacağını ifade etti. Bu yılki hac ziyaretinden turizm acentelerinin yaklaşık 1 milyon 680 bin dolar kazanacağını açıklayan Ulusoy, sadece THY ve Suudi havayollarının hacı taşıyabildiğini, belirli kriterlerin altındaki hiçbir uçağın bu işte görevlendirilmediğini söyledi.

Onur Air yetkilileri ise, bu yıl Saudia Havayolları’na 12 uçak ve 3 bin 387 koltuk kapasitesiyle uçak kiraladıklarını açıkladı. Yetkililer, Türkiye’de ilk kez Onur Air’ın yurtdışında bir şirkete tek seferde en çok uçak kiralayan havayolu şirketi olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri, 5 bin kişiyi görevlendiriyor

Diyanet yetkilileri, acenteler tarafından organize edilen hac ve umre seyahatlerinde vatandaşlara Başkanlık tarafından görevlendirilen kafile başkanı ve din görevlilerinin rehberlik yapacağını söyledi.

Yetkililer, bu yıl Diyanet tarafından 5 bin personelin hac için görevlendirildiğini, bu görevlilerin diyanette çalışan personel olduğunu, sadece sağlık personelinin Sağlık Bakanlığı’ndan istendiğini belirtti.