6 bin kişiye iş imkanı

Sabancı 2007'de yatırımlarını yüzde 50 artırarak 900 milyon dolara ulaştırıp gençlere yeni iş kapıları açmayı hedefliyor

Dördüncü bünyelerindeki çalışan sayısını ise 46 binden 52 bine çıkaracaklarını kaydetti. Dördüncü, 2007 yılında ise ihracat hedeflerinin 1.3 milyar dolar olduğunu kaydetti. Dördüncü, 2006 yılında konsolide net satışlarının yüzde 21 artışla 17 milyar YTL’ye ulaştığını söyledi.

SEÇİM FARKETMEZ
Kuruluşun ‘Yıllık Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Güler Sabancı ise, olasılığı çok düşük görünse de politik bir istikrarsızlıkla karşılaşmanın istenmeyen bir durum olduğunu belirterek, ”2007 yılı bir seçim yılıdır ve biz 2007’nin zor bir yıl olacağını düşünmüyoruz. Seçimin erken ya da zamanında yapılması pek bir şey değiştirmez” dedi.

YÜKSEK MORAL
Türkiye’nin yeni yatırımlara ve özelleştirmelere davetiye çıkarmasının ise hayati önem taşıdığını belirten Sabancı, ‘Bunun için de orta ve uzun vadede Türkiye’nin cari açığını düşürmek için öncelikle, maliyetleri düşürüp verimliliği artırması, rekabet gücünün artırılması gerekir’dedi. Hükümetin son yıllarda makro düzeyde başarılı olduğunu belirten Sabancı, ”Şimdi mikro düzeyde de aynı başarıyı sağlamak durumundayız” dedi. AB konusunda morallerin devamlı yüksek tutulması gerektiğini belirten Sabancı, hükümetin bu dönemde kendi uygulama takvimini açıklama girişimi ve reformlara devam etme arzusu göstermesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

BANKAYLA İLGİLENİRİZ
AKBANK’ın piyasada olabilecek hareketlerle ilgilendiğini kaydeden Sabancı, ”İster Halk Bankası ister bir başkası bu piyasada bir gelişme olursa bununla ilgileneceğiz” dedi. Sabancı, Merkez Bankasının enflasyonla mücadelede başarılı bir çalışma yaptığını, Türkiye’de enflasyonla mücadelenin vazgeçilmemesi gereken bir konu olduğunu vurguladı.

ENERJİDE ATAK
SABANCI Holding CEO’su Ahmet Dördüncü de, 2007 yılında Türkiye’de enflasyon oranının yüzde 7.5 olacağını ve Türkiye’nin yüzde 5 oranında büyümesini beklediklerini kaydetti. Enerji sektörüyle ilgili faaliyetlerine değinen Ahmet Dördüncü, ‘Enerji alanında yeni ortağımız Avusturyalı Verbund ile önümüzdeki 10 -15 yıl içinde enerji alanında 6.5 milyar dolar yatırım yapmayı ve 2015 yılında Türkiye’de tüketilen enerji alanında en az yüzde 10 pazar payına sahip olmayı hedefliyoruz’ dedi. Dördüncü, Borsa’nın en değerli şirketinin Sabancı Holding olduğunu ve piyasa değerinin 7.7 milyar dolar olduğunun altını çizdi.

Sabancı’dan seçmeler
# Merkez Bankası enflasyonda başarılı
# Faizleri biraz yüksek buluyorum
# Bankacılıkta hareket varsa ilgileniriz
# İşsizlik rakamlarının artmaması iyi
# Türkiye’nin yüzde 5-5, 5’lerde büyümesi bana az geliyor
# Türkiye’de güvendiğimiz, içimize sindirdiğimiz bir demokrasi var
# Politik istikrarsızlıkla karşılaşmak istemem
# Hükümet makro düzeyde başarılı