6 katlı binada yangın çıktı

Zeytinburnu'nda, 6 katlı bir binada çıkan yangın, itfaiye ekiplerini alarma geçirdi.

Yangın nedeniyle büyük panik yaşayan bina sakinlerinin imdadına itfaiye erleri yetişti. Binanın alt katlarında çıkan yangın nedeniyle bina içine duman doldu. Üst katlarda mahsur kalanlar itfaiye erlerinin çalışmaları sonucu kurtarıldı. Çalışmalar sırasında bir itfaiye eri elinden yaralanırken, dumandan etkilenen çocuklar olay yerine gelen ambulansta tedavi edildi.
Edinilen bilgiye göre, Nuri Paşa Mahallesi Numara 65/2 15A’da bulunan 6 katlı apartmanda yangın çıktı. Elektrik kontağından çıktığı sanılan yangın, bir anda büyüyerek kısa sürede birinci ve ikinci katı sardı. Yangın çıktığını gören vatandaşlar durumu önce itfaiye ekiplerine haber verdi, ardından hep birlikte alevleri söndürmek için çalışmaya başladı. Evlerinden bağladıkları hortumla yangına müdahale eden vatandaşlar, alevleri söndürmek için yoğun çaba sarf etti. Vatandaşlar ihbarın ardından olay yerine gelen itfaiye ekipleride zaman geçirmeden çalışmalara başladı. Bu sırada yoğun dumandan etkilenen apartman sakinlerinden bazıları kendi imkanlarıyla dışarı çıkmayı başarırken, üst katlarda oturan vatandaşlar ise içerde mahsur kaldı. Yoğun dumandan etkilenen vatandaşlara bölgeye gelen sağlık görevlileri müdahale etti. İtfaiye erleri, birinci katta bulunan dairelere girmek için pencerelerin camlarını kırdı. İçeride mahsur kalanların olup olmadığını kontrol etmek için camı kıran itfaiye erleri, pencereden içeri girerek çalışmalarına devam etti. Bir itfaiye eri, içeride bir kız çocuğunun kaldığını öğrenince dumanların arasında daldı. Bakırköy İtfaiye Grubu başçavuşu olduğu belirtilen itfaiye eri, kollarına aldığı baygın kız çocuğunu dışarı çıkardı. Yoldan geçen bir kamyoneti durduran itfaiye eri, sürücünün yanında bulunan şahsı indirerek kollarındaki kız çocuğuyla birlikte kamyonete binerek hastaneye gitti.

İtfaiye ekipleri, yoğun duman nedeniyle dışarı çıkamayan aralarında çocukların da bulunduğu vatandaşları kurtarmak için çalışma başlattı. Dördüncü ve beşinci katın balkonlarına çıkan anne ve çocukları gözyaşları içinde kurtarılmayı bekledi. Yaşadıkları nedeniyle şok giren çocuklar ve anneleri, itfaiye ekiplerinin kurtarma merdiveniyle bulundukları yerden aşağı indirildi.

Gözyaşlarına boğulan çocuklar, annelerine sarılarak teselli olmaya çalıştı. Korkudan şoka giren çocuklar ve annelerine olay yerindeki sağlık görevlileri müdahale etti.

Yaklaşık bir saat saat süren söndürme çalışmalarının ardından yangın kontrol altına alındı.